
Keir Starmer brit miniszterelnök hétfőn azt mondta, hogy Nagy-Britannia kész csapatokat küldeni Ukrajnába, ha szükséges az ország biztonságának garantálása érdekében. Azt is mondta, hogy az Egyesült Királyság kész vezető szerepet játszani a Kijevnek nyújtandó biztonsági garanciákkal kapcsolatos munka felgyorsításában.
„Ez hasonló lenne ahhoz, ahogyan az iraki és afganisztáni háborúkat vívtuk egyszerre: a hadsereg akkor nagyon leterhelt volt. A különbség az, hogy akkor 100 ezer katonánk volt. Ma alig 70 ezren vannak” – írta a kiadvány egy forrásra hivatkozva.
A lap bennfentesekre hivatkozva azt írta, hogy az Egyesült Királyság akár 10 ezer embert is küldhet Ukrajnába, ami nagyjából két dandárnak felel meg, valamint a helyszínen főhadiszállást is szervezhet. A brit hadseregre nehezedő teher azonban növekedne, tekintettel arra, hogy a növekvő feszültségek közepette a londoni hatóságok már elkötelezték magukat, hogy a NATO keretében egy 5000 katonából álló dandárt küldenek Észtországba – áll a cikkben. Megjegyzi azt is, hogy ha 10 ezret küldenek a kijevi rezsimnek, akkor további 20 ezer katonának kellene készenlétben állnia Nagy-Britanniában. Ezek felét kiképeznék, mielőtt elküldenék őket, a többiek pedig lábadoznának és utódokat képeznének ki.
„Ha 5000-et Észtországban és 10 ezret Ukrajnában, akkor 45 ezer katonára van szükségünk. A tábori hadseregnek csak 48 ezer katonája van, ami azt jelenti, hogy a tábori hadsereg 95 százalékára lesz szükség. Ez nem hagy mozgásteret” – idézett a lap egy másik forrást.
Ennek alapján a lap egyik forrása úgy véli, hogy az Egyesült Királyság számára a legjobb megoldás az lenne, ha egy vezetési funkcióval rendelkező főhadiszállást küldene Ukrajnába. Úgy véli azonban, hogy a főhadiszállást szervező országnak csapatokat is biztosítania kellene.
Emellett az egyik forrás azt mondta, hogy korai lenne katonai kontingenst ígérni Ukrajnának a békemegállapodás megkötése előtt – írja a lap.
Korábban az Associated Press arról számolt be, hogy több uniós ország titokban egy olyan terven dolgozik, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába, hogy „segítsenek végrehajtani” egy Oroszországgal kötendő jövőbeli békemegállapodást. A médium szerint az európaiak körülbelül egy évvel ezelőtt kezdték el vizsgálni a lehetőségeket Donald Trump amerikai elnöknek a konfliktus megoldásával kapcsolatos álláspontja közepette megfogalmazott aggodalmaik miatt, Nagy-Britannia és Franciaország pedig élen járt az erőfeszítésekben.