
Akut esetben a gyulladás többnyire virális eredetű, de okozhatja baktérium is, míg krónikus esetben sokszor a dohányzás áll a betegség hátterében. A krónikus bronchitis a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) tünetegyüttesének része is lehet.
Minden életkorban előfordulhat, de akut bronchitis esetén leggyakrabban a gyermekek érintettek, különösen ötéves kor alatt. A betegség megjelenése télen a leggyakoribb, főleg megfázást vagy influenzát követően.
Krónikus bronchitis főleg negyvenéves kor fölött gyakori. Megelőzésében és kezelésében kiemelt jelentőséggel bír a dohányzás mellőzése.
A hörgőgyulladást akut esetben hét-tíz napig tartó tünetek kísérik, míg krónikus esetben a tünetek hónapokig, akár évekig is fennállhatnak.
A hörgőgyulladás tünetei lehetnek:
- köhögés;
- köpetürítés;
- zihálás, nehéz légzés;
- mellkasi fájdalom;
- mellkasi szorító érzés;
- fáradtság;
- hőemelkedés.
A köpet színe lehet átlátszó, fehér, sárgásan festenyzett vagy zöld, bizonyos esetekben akár véres is lehet.
Akut bronchitist kísérhetnek további, influenzaszerű tünetek is, például fejfájás, végtagfájdalom, torokfájás, orrdugulás, orrfolyás.
Krónikus bronchitis esetén a tünetek több mint három hónapig fennállnak, és visszatérő epizódokban jelentkeznek minimum két éven át. Krónikus esetben tehát a tünetek hullámzóak, felülfertőződés esetén pedig tovább súlyosbodhatnak a panaszok.
Amennyiben tünetei hosszan fennállnak vagy súlyosbodnak, mihamarabb keresse fel háziorvosát. Krónikus lefolyású betegségnél háziorvosa gondoskodni fog a szükséges vizsgálatok megszervezéséről.
Az alábbi tünetek jelentkezése esetén ajánlott mielőbb orvoshoz fordulni:
- a tünetek több mint három hete fennállnak;
- a tünetek akadályozzák az alvásban;
- 38 Celsius-fok fölötti láz esetén;
- elszíneződött köpet esetén, különösen ha véres;
- ha zihálással, nehézlégzéssel társulnak tünetei.
Akut bronchitist a legtöbb esetben vírusfertőzés okoz, különösen gyakori az influenza okozta megbetegedés előfordulása.
A krónikus bronchitis elsődleges kiváltó tényezője a dohányzás, illetve a szennyezett levegő vagy az irritáló gázok, gőzök belélegzése. Krónikus légúti megbetegedés szempontjából különösen veszélyeztetettek azok, akik ilyen környezetben dolgoznak.
A dohányzás kiemelt jelentőségű mind az akut, mind a krónikus bronchitis kialakulásában. Fontos tisztában lenni azzal, hogy nemcsak a dohányzó esélyét növeli ezekre a betegségekre, hanem a dohányzást passzívan elszenvedő családtagok, a környezet esélyét is.
Az akut bronchitis előrehaladtával tüdőgyulladás (pneumonia) is kialakulhat bizonyos esetekben, ilyenkor a fertőzés tovaterjed a tüdő alsóbb légútjaiba.
A hosszú távon visszatérő, krónikus bronchitises epizódok COPD kialakulását eredményezhetik, amely a tüdő vissza nem fordítható károsodásával jár.
Az akut bronchitis megelőzésében fontos a higiénés szabályok betartása, a gyakori kézmosás, illetve az influenza elleni védőoltás által nyújtott védelem.
Az akut bronchitis fertőző, így ha ebben a betegségben szenved, felgyógyulásáig mellőze a társasági életet, maradjon otthon, amíg a tünetei fennállnak!
A fertőzés főként a köhögés során levegőbe került vírusok vagy baktériumok útján terjed, így fontos, hogy köhögéskor takarja el a száját kezével vagy a könyökhajlatával, és ezt követően alaposan mosson kezet, hiszen a kezén megragadt kórokozók legalább 24 órán át életképesek, és tovább fertőzhetnek.
Az akut és krónikus bronchitis elkerülése érdekében a dohányzás mellőzése kiemelt jelentőségű. A dohányzás a tüdő vissza nem fordítható károsodásához vezet.