
MH/ MTI
2025. február 26. szerda. 22:38
Nógrádi Zoltán (Fidesz–KDNP) a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az illegális migráció a térségben 2013-ban kezdett erősödni, és 2015-ben érte el azt a szintet, amely már az ott élőket szinte létükben veszélyeztette, naponta több ezren gyalogoltak a településeken keresztül.
Hozzátette, ez a nyomás, bár változó intenzitással, azóta is fennáll, ezért szükséges a határzár élőerős védelme a rendészeti szervek részéről. Az önkormányzatok ehhez járulnak hozzá a mezőőrség fenntartásával.
A polgármester kiemelte, hogy a mezőőri szolgálat az ott élők élet- és vagyonbiztonsága érdekében összetett munkát végez.
A mezőőrök óvják a gazdálkodók nagy értékű terményeit és eszközeit, segítik a rendészeti szervek munkáját. Mihálffy Béla (KDNP), a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta, a mezőőrök nap mint nap a határ mellett élők biztonsága érdekében dolgoznak.
A térség településeinek nagyvárosnyi külterületén, a tanyás ingatlanokban sok az egyedül élő, idős ember. A kormány 2022 óta folyamatosan segíti a Homokhátság déli részének településein a mezőőri szolgálatok működését, az évek során a támogatás nagysága elérte az 530 millió forintot – közölte.
Az idei 178 millió forintnyi forrás lehetővé teszi, hogy 26 mezőőr Mórahalom, Röszke, Zákányszék, Ruzsa, Öttömös, Bácsalmás, Ásotthalom, Domaszék Bordány és Üllés területén 24 órás szolgálatot adjon, és a támogatás a fejlesztésre is lehetőséget teremt – ismertette a képviselő. Salgó László Péter, Csongrád-Csanád vármegye főispánja elmondta, 2023 októbere óta 186 olyan járművet szállítottak el a Homokhátság déli részéről, amelyet embercsempészek hagytak hátra. Gyakorlatilag megtisztították az autóroncsoktól a településeket, de mivel az embercsempészet nem állt meg, a mai napig találnak újabb elhagyott járműveket.