Ezek a kortizolszint csökkenésének hatásai

A kortizol nemcsak a stresszhez való alkalmazkodás legfontosabb hormonja, hanem a vitalitásnak és az energia forrásnak is – írja az iz.ru.

„A mellékveséknek nevezett mirigyekben termelődik (közvetlenül a vesék felett találhatók). Hosszan tartó stressz, alváshiány, túlhajszoltság esetén a mellékvesék „kiéghetnek”, és a kortizoltermelés csökken. Ennek eredményeképpen jön létre a modern világ csapása: krónikus fáradtság, alvászavarok, „amikor felébred, már fáradt”. Reggel kevés az energia, este pedig sok, és nem világos, hogy mit lehet tenni ellene. Az én praxisomban a betegek 80 százalékának vannak ilyen panaszai” – mondta Szemirjadov.

Az alacsony kortizolszint tünetei között említette az alacsony energiaszintet (krónikus fáradtság szindróma), az állandó álmosságot, a sós, édes, zsíros ételek utáni sóvárgást, az ortosztatikus összeomlást – szédülést felálláskor, izomgyengeséget, súlyvesztést vagy -növekedést. Emellett jelezheti a hipoglikémiára való hajlam, az alacsony stressz-adaptáció, a koncentráció csökkenése, a memóriazavar, az autoimmun betegségek fokozott kockázata, a szervezet gyorsabb öregedése, valamint a libidó csökkenése, frigiditás, merevedési zavar.

„Mit vegyek? Nincs egyszerű válasz, ez egyénre szabott. Számos különböző hatékonyságú, adagolási rendszerű, formájú és minőségű étrend-kiegészítő létezik. De mielőtt használnánk őket, konzultáljunk orvosunkkal és végeztessünk vizsgálatokat” – tette hozzá a táplálkozási szakértő.

A táplálkozási szakértő a pantoténsavat, azaz a B5-vitamint és a pantetint említette. Szerinte ez a két legfontosabb ismert kiegészítő a mellékvesefáradtság ellen. Emellett az orvos felhívta a figyelmet a foszfatidilszerinre. Ez részt vesz az idegsejtek termelésében, és hasznos a memória javításában, valamint a kortizolszint csökkentésére is használják, amikor a szervezet stressznek van kitéve. A foszfatidil-szerint azonban nem mindenki tolerálja.

Emellett a szakértő rámutatott a C-vitamin előnyeire is.

„A szubklinikai C-vitamin-hiány valószínűleg a leggyakoribb hiányosság, amelyet a mellékvese-fáradtság szindrómában megfigyelhetünk. A mellékvesék valójában a C-vitamin egyik legmagasabb koncentrációját tartalmazzák a szervezetben, így ha hiány van, akkor ott van rá a legnagyobb szükség” – mondta.

A B-komplex vitamin, a magnézium is fontos.

„A magnézium több mint 300 enzimatikus reakcióban vesz részt, többek között az ATP (adenozin-trifoszfát. – A szerk.) energiafelhasználásában. A C-vitaminnal és a pantoténsavval együtt működik együtt a mellékvese hormonok szintézisében. „A mellékvesefáradtság-szindrómában szenvedőknél a magnézium irritációt, fáradtságot, székrekedést és szorongást okozhat, ezért óvatosan kell szedni” – figyelmeztetett a szakember.

A „lágy” kiegészítők közé sorolta még az omega-3-at (segít a testfunkciók egyensúlyában), a D-vitamint (segít a hormonszintézisben), a króm-polinikotinátot (segít a cukorszint stabilizálásában), a CoQ10-et (segít a szív egészségének és energiaszintjének fenntartásában), a cinket (támogatja az anyagcserét, stabilizálja a kortizolt), a jódot (segít a pajzsmirigy működésének fenntartásában).

Korábban, január 29-én Rozanna Gardasnyik, az Európai Orvosi Központ (EMK) főorvosa az Izvesztyiának elmondta, hogy a hideg évszakban az immunrendszer erősítése érdekében különösen fontos az étrendre való odafigyelés, a megfelelő szintű testmozgás, a stresszhelyzetek elkerülése és az alvási rend betartása. Hozzátette, hogy a túlzott stressz kimeríti a kortizoltartalékot, és a szervezet rosszabbul tud megbirkózni a későbbi stresszhatásokkal, köztük a fertőzésekkel és a hipotermiával.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.