
2025. március 2. vasárnap. 18:17
Magyarországon mintegy egymillió cukorbeteg él, továbbá több százezerre tehető a diagnosztizálatlan cukorbetegek száma, akik nem tudják, hogy maguk is érintettek.
Az anyagcserezavar ugyanis sok esetben észrevétlen marad azáltal, hogy lehetséges tünetei nem túl jellegzetesek és nem is feltétlenül alarmírozóak.
Csakhogy a tartósan magas vércukorszint hosszú távon súlyos szövődmények kockázatát hordozza magában. Éppen ezért nagyon fontos a mihamarabbi felismerés és a helyes kezelés elindítása.
A Clevelandi Klinika és dr. Kevin Pantalone belgyógyász-endokrinológus szakorvos összeállítása nyomán mutatjuk be azokat a tüneteket, amelyek jelentkezése esetén érdemes lehet 2-es típusú cukorbetegségre is gyanakodni, és amelyekkel mindenképpen ajánlott így orvos segítséget kérni.
Sűrűsödő mosdólátogatás: ha azt tapasztalja, hogy a korábbiakhoz képest az utóbbi időben gyakrabban támad vizeletürítési ingere, az akár annak jele is lehet, hogy veséi igyekeznek kiszűrni a véráramban felgyülemlett cukrot. Nem ritka, hogy éjszaka is többször fel kell kelni emiatt, egyszersmind a gyakori vizelés miatt a folyadékbevitel iránti igény is fokozódhat.
Makacs gombás vagy húgyúti fertőzések: a vizelettel kiválasztódó cukor a meleg és nedves környezettel együtt ideális környezetet teremt számos kórokozónak. Anatómiai okokból különösen fogékonyak lehetnek az ilyesfajta panaszokra a nők, akiknél tehát akár ismétlődő húgyúti fertőzések, illetve gombás hüvelyfertőzések is felhívhatják a figyelmet cukorbetegségre.
Váratlan fogyás: a diabétesz nemcsak azzal jár, hogy a cukor felhalmozódik a vérben, hanem egyúttal azzal is, hogy a sejtek nem jutnak hozzá ehhez a fontos energiaforráshoz. Ilyenkor a szervezet vészmegoldásként a zsírraktárakat kezdi felhasználni, ami fogyást eredményezhet. Gyanús tehát, ha úgy olvadnak rólad a kilók, hogy Ön egyébként nem törekszik a fogyásra.
Nem múló fáradtság: többféle módon is kihatással lehet a cukorbetegség arra, hogy mennyire érzi magát az ember energikusnak. A gyakori vizeletürítés miatti kiszáradás – nem is beszélve a megzavart éjszakai pihenésről – például fáradtabbá tehet, akárcsak a kezeletlen diabétesz egyik rettegett szövődménye, a vesekárosodás. Az ilyesfajta kimerültségre jellemző, hogy tartósan fennáll, egyben a mindennapos tevékenységekben is akadályozza az egyént.
Erősebb szemüveg kell: a magas vércukorszint a látást is befolyásolhatja azáltal, hogy megváltozik miatta a szem fénytörése. Bizonyos esetekben tehát cukorbetegségre figyelmeztethet, ha nyilvánvaló ok nélkül romlani kezd a látás, akár olyan mértékben, hogy új szemüveget kell készíttetni. A jó hír, hogy a vércukorszint rendezése után ez a panasz általában megszűnik.
Bőrelszíneződések: cukorbetegeknél nem ritka, hogy a bőrük egyes helyeken, elsősorban a nyakon és a kézfejen nagyobb foltban besötétül. Ez az állapot az úgynevezett acanthosis nigricans, amely a 2-es típusú cukorbetegség forrását jelentő inzulinrezisztencia következménye. Nem csupán cukorbetegeknél alakulhat ki, de náluk jelentősen magasabb arányban fordul elő.