
A 79 éves Goldie Hawn Andrew Garfielddal állt az Oscar-gála színpadán mikor megkérte a színészt, hogy nem olvasná-e fel inkább ő a boríték tartalmát – számol be a Life.hu.
„Édesem, fel tudod olvasni? Én nem látom.”
A színésznő a kínos pillanatot így folytatta:
„Teljesen vak vagyok. Tudják… Szürkehályog.”
Goldie ezután a szürkehályog gyakoriságára hívta fel a figyelmet és arra, hogy mennyire nem foglalkoznak vele az emberek. Az 50 év alattiak egyre gyakrabban küzdenek már kezdődő szürkehályoggal, de az esetek több, mint felében nem foglalkoznak vele és ez később a látásukba kerülhet – mondta a színésznő.
Így vehető észre a szürkehályog
Bár az életkor fontos tényező a szürkehályog kialakulásában, bizonyos életmódbeli döntések növelhetik a kockázatot. Viszont a látásromlás sokáig észrevétlen maradhat. Ha csak az egyik szem érintett, az is előfordulhat, hogy egy vizsgálatnál, az egészséges szem letakarásakor tűnik fel a probléma.
Kezdeti tünet lehet a túlzott fényérzékenység. Például kimondottan zavaró lehet az erős napsütés vagy az éjszakai autóvezetésnél a szemből jövő autók fénye.
A lencsemag tömöttebbé válása, a benne felszaporodott sárgás/barnás pigmentanyag miatt zavarok lehetnek a színérzékelésben, a lencse duzzadása folytán pedig megváltozik a szemlencse fénytörése, ezért egyre erősebb szemüvegre van szükség.
Ha a látásromlás fájdalommal, túlzott fényérzékenységgel együtt jelentkezik, inkább szemgyulladásra, fertőzésre vagy heveny zárt zugú glaucomára lehet gondolni. Az retina leválása is látásromlást okoz, melyet a betegek a látómező egy részét vagy egészét beborító függönyként vagy árnyékként jellemeznek. Ez gyakran jár együtt úszkáló foltok, villámlátás észlelésével. A retinaleválás okozta látásromlás azonban gyors lefolyású, óráról órára vagy napról napra egyre rosszabb lehet.