
Egy korábbi bejegyzésében Trump bírálta az európai vezetőket, amiért elismerték, hogy szükségük van az Egyesült Államok támogatására ahhoz, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát.
A Centre for Research on Energy and Clean Air (Crea) kutatóközpont becslései szerint, amelyeket a múlt hónapban, az ukrajnai konfliktus harmadik évfordulóján tettek közzé, az EU tagállamai 2024-ben 21,9 milliárd euró értékben vásároltak orosz olajat és gázt annak ellenére, hogy igyekeztek csökkenteni az orosz energiától való függőséget.
Az összeg nagyobb mint az a 20 milliárd dollár, amelyet az unió tavaly pénzügyi támogatásként Kijevnek juttatott – derül ki a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW Kiel) adataiból.
A Kpler elemző cég adatai szerint az EU-tagállamok által importált orosz cseppfolyósított földgáz behozatala jelenleg minden idők legmagasabb szintjén áll. A statisztikák szerint 2024 első felében Oroszország az USA után a második legnagyobb LNG-szállítója volt. Brüsszel a múlt hónapban Moszkvával szemben bevezetett 16. szankciócsomagjában elállt attól, hogy teljes tilalmat vezessen be az orosz cseppfolyósított földgázra.
A Moszkva és Washington között folyó ukrajnai béketárgyalások fényében Brüsszel állítólag legalább 6,2 milliárd dollár értékű katonai segélycsomagot készít elő Kijev számára, amely a légvédelmi rendszerek mellett várhatóan 1,5 millió tüzérségi lövedéket is tartalmaz.
Hétfőn hírügynökségek amerikai tisztségviselőkre hivatkozva arról számoltak be, hogy Trump utasította az amerikai védelmi minisztériumot, hogy a Volodimir Zelenszkijjel folytatott nyilvános szóváltása után szüneteltesse az Ukrajnának nyújtott összes katonai segélyt.