
A Gyermekút Módszertani Központ gondozásában jelent meg az Átmenetek szakkönyv, amely átfogó útmutatást nyújt szülők és szakemberek számára a gyermekeket érintő változások megértéséhez és kezeléséhez.
A bemutatón Bartos Andrea, a Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője hangsúlyozta, az Átmenetek című kiadvány kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen ez az első olyan szakkönyv, amely a gyermekek átmeneti időszakaira fókuszáltan a szülők és a szakemberek együttműködésének fontosságát és lehetőségeit mutatja be.
Kovácsné Bárány Ildikó, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Gyermekügyi és Idősügyi Főosztályának főosztályvezetője üdvözlő gondolataiban kifejtette: A gyermekek fejlődésének támogatása kulcsfontosságú, az Átmenetek című könyv egy olyan hiánypótló kiadvány, amely hozzájárul a gyermekek biztonságérzetének erősítéséhez, és segíti a szülők és a
gyermekekkel foglalkozó bölcsődei, óvodai szakemberek, pedagógusok együttműködését.
Mint mondta, tudomása szerint még így egyben nem jelent meg olyan módszertani útmutató, amely a családból különböző intézménytípusokba történő átmenetet mutatja be, és konkrét példákon keresztül válaszolja meg a szülőkben, illetve a szakemberekben felmerülő kérdéseket, dilemmákat.
A könyv bemutatásakor Kereki Judit, a Gyermekút Módszertani Központ igazgatója hangsúlyozta: „Az ismeretlen helyzetek gyakran szorongást keltenek a gyermekekben, amit időben fel kell ismerni és tudni kell kezelni. Ez a könyv abban segít, hogy a szülők, a kisgyermeknevelők, a pedagógusok és más szakemberek közösen dolgozhassanak azon, hogy a gyermekek számára a változások természetesebbek és könnyebbek legyenek. Nem egy szigorú eljárásrend megalkotása volt a célunk, hanem egy olyan érzékenyítő ajánláscsomag biztosítása, amely támogatja a gyermekek, szülők és szakemberek közötti együttműködést.”
A szerzők külön figyelmet fordítottak arra, hogy a kiadvány ne csupán elméleti alapokat nyújtson, hanem gyakorlati példákon keresztül segítse a szakemberek munkáját és a családok mindennapjait.
Kereki Judit, Szvatkó Anna és Szombathelyiné Nyitrai Ágnes a kiadványban részletesen elemzik, hogyan lehet a bölcsődébe, az óvodába vagy iskolába lépést, az új közegbe való beilleszkedést vagy egy családi változást – például költözést vagy testvér születését – a gyermekek számára a lehető legzökkenőmentesebbé tenni.
A Gyermekút Módszertani Központ kiadványa az alábbi témaköröket dolgozza fel:
Hogyan készítjük elő a gyermeket a változásra? Ezen a fejezeten belül részletes útmutatót adunk a szülők számára, hogyan támogathatják gyermeküket a változásokhoz való alkalmazkodásban.
A fogadóintézmény előkészítő lépései – Hogyan készíthetjük elő a gyermeket a fogadó intézmény számára, hogy minél zökkenőmentesebben történhessen meg az intézményváltás.
Az átadóintézmény szerepe – Mi az, amit az előző intézménynek kell megtennie az átmeneti időszak zökkenőmentessé tétele érdekében.
A nehézségek és megoldások – Milyen problémák merülhetnek fel, és hogyan segíthetünk a szakembereknek a helyzetek kezelésében.
A rendhagyó könyvbemutatón dr. Kereki Judit moderálásával, egy kerekasztal-beszélgetés keretein belül a könyv társszerzői, Szvatkó Anna pszichológus és Szombathelyiné Nyitrai Ágnes főiskolai tanár osztották meg tapasztalataikat és kutatási eredményeiket az átmenetek kezelésének lehetőségeiről.
Bővebb információ a könyvről az alábbi linken található.