
MH/ MTI
2025. március 7. péntek. 11:45
„Idén ünnepeljük Tajvan visszaszerzésének 80. évfordulóját. A japán agresszió elleni kínai népi függetlenségi háború győzelmével Tajvan 1945-ben visszakerült Kína szuverén fennhatósága alá” – magyarázta Wang egy újságírói kérdésre válaszolva.
„Mind a Kairói Egyezmény, mind a Potsdami Nyilatkozat, amelyet a második világháború nagy győztes nemzetei adtak ki, egyértelműen kimondta, hogy Tajvan olyan terület, amelyet Japán ellopott a kínaiaktól, és azt vissza kell adnia Kínának.
Japán is elfogadta a Potsdami Nyilatkozat feltételeit, és bejelentette feltétel nélküli lemondását a területről” – mondta Wang, hozzátéve, hogy ezek mind megerősítették Kína szuverenitását Tajvan felett, és fontos részét képezték a háború utáni nemzetközi rendnek.
Wang arra is emlékeztetett, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) közgyűlése által 1971-ben elfogadott 2758. számú határozat „megoldotta” egész Kína, köztük Tajvan ENSZ-ben való képviseletének kérdését, és kizárta a „két Kína” vagy az „egy Kína, egy Tajvan” létrehozásának lehetőségét. „Az ENSZ-ben a tajvani régióra vonatkozó egyetlen utalás a »Tajvan, Kína tartománya«.
Tajvan soha nem volt, és soha nem is lesz ország a jövőben” – hangsúlyozta. „A tajvani függetlenség követelése az ország megosztását jelenti; a tajvani függetlenség támogatása a kínai belügyekbe való beavatkozást és a Tajvani-szoros stabilitásának aláásását jelenti” – jelentette ki a külügyminiszter.
Wang megjegyezte továbbá, hogy az összes ország szuverenitásának és területi integritásának tiszteletben tartása egyet jelent Kína teljes újraegyesítésének támogatásával, míg az egy Kína elve melletti elkötelezettség a tajvani függetlenség minden formájának elutasításával egyenlő – fogalmazott.
„A tajvani függetlenségre törekvés eleve kudarcra van ítélve, és Tajvan felhasználása Kína megfékezésére nem lesz más, mint egy hiábavaló kísérlet. Kína meg fogja valósítani az újraegyesítést, és ez megállíthatatlan” – szögezte le.