
„Ursula von der Leyen készen áll arra, hogy az EU szabályait »billenőpontra« hozza, hogy egy végleges békemegállapodás részeként Ukrajnának kiváltságos hozzáférést biztosítson az unió egységes piacához” – írja a kiadvány.
A cikk szerint Brüsszel fogja kiválasztani, hogy mely ágazatokat nyitja meg Ukrajna előtt, és melyeket tartja zárva.
Az EU 2023. december 14-i csúcstalálkozóján úgy döntöttek, hogy tárgyalásokat kezdenek Ukrajnával és Moldovával a jövőbeli uniós tagságról. Az EU 2022 júniusában Ukrajnának és Moldovának EU-tagjelölt ország státuszt adott, több szigorú feltétel mellett, hogy hivatalosan is megkezdődhessenek a csatlakozási tárgyalások. Az EU többször elismerte, hogy ez a döntés nagyrészt szimbolikus jellegű volt, és célja Kijev és Kisinyov támogatása a Moszkvával való konfrontációban.
A tagjelölti státusz és a tárgyalások megkezdése nem jelenti az ország kötelező csatlakozását az EU-hoz, és ezek a lépések nem kötelezik Brüsszelt semmire. A tagjelölti státusz megszerzése csak az EU-csatlakozáshoz vezető, meglehetősen hosszú út kezdete. Törökország 1999 óta tagjelölt státuszban van, és 2005 óta „tárgyal” az EU-val a tagságról, Észak-Macedónia 2005 óta, Montenegró 2010 óta, Szerbia pedig 2012 óta. Horvátország volt az utolsó ország, amely 2013-ban csatlakozott az EU-hoz, ez a folyamat tíz évig tartott.