Merénylet történt a szerb kormány ellen

Aleksandar Vučić szerb elnök elsőként számolt be röviden a kulturális minisztérium vezetőjét szombat este ért támadásról. A belügyminisztérium egyelőre nem adott ki hivatalos közleményt.

„A lakásból, ahol a családommal élek, a szüleimhez sétáltam, valamikor 21.35 körül. A mögöttem lévő férfi kiabált, sértegetett, azt mondta, hogy a Szerb Haladó Párt valamennyi tagját karóba húzná, vulgáris és obszcén dolgokat mondott. Hátulról közeledett felém, és amikor megfordultam, hogy beszélgetésbe kezdjek vele, ő megütött és elfutott” – mondta Selakovic az RTS TV szombati adásában.

Milos Vucevic szerb miniszterelnök szombat este elítélte az ország kulturális minisztere elleni támadást, amely a szerbiai diákok és az ellenzék támogatóinak tömeges tüntetései közepette történt. Maja Popovic igazságügyi miniszter és Marko Djuric külügyminiszter szintén elítélte a támadást.

A szerbiai képviselőház (parlament) csütörtökön elfogadta a felsőoktatási törvény új változatát, amely az állami egyetemek finanszírozásának növelését, az oktatók fizetésének 16 százalékos emelését és a hallgatók tandíjának 50 százalékos költségvetési megtérítését irányozza elő. Ana Brnabic, a parlament elnöke szerint ezzel teljesül a diákok követelése, és reményét fejezte ki, hogy visszatérnek az órákra. Pénteken azonban az egyetemi és középiskolai hallgatók, valamint az ellenzék támogatói, akik november óta tiltakoznak Szerbiában, tömeges felvonulásokat tartottak Belgrádban, Újvidéken, Nisben, Kragujevacban és az ország más városaiban, és március 8-ra és 15-re újabb nagyszabású akciókat terveznek.

Aleksandar Vulin, a szerb kormány helyettes vezetője a RIA Novostinak azt mondta, hogy a diákok és az ellenzék támogatóinak szerbiai tiltakozásai nem szociális indíttatásúak, hanem a Nyugat színes forradalomra tett kísérlete, hogy megváltoztassa a hatalmat az országban, hogy Szerbiát Oroszországgal ütköztesse.

Az Újvidéki pályaudvaron november 1-jén leomlott betontetősor és 15 ember halálát okozó tüntető diákok korábban a legtöbb felső- és középfokú oktatási intézmény működését akadályozták, szinte naponta blokkolják az utakat és a közlekedési csomópontokat, bár nagyobb zavargásokat nem rendeznek.

A tüntetők követelései között szerepelt az újvidéki vasútállomás átépítéséről szóló teljes dokumentáció közzététele, az érintett tisztviselők kivizsgálása és büntetőjogi felelősségre vonása, valamint a tüntetések során korábban őrizetbe vett személyek szabadon bocsátása.

A hatóságok fokozatosan teljesítették ezeket a feltételeket. Különösen a vasútállomás újjáépítésével kapcsolatos dokumentumokat tették nyilvánosan hozzáférhetővé.

Januárban Aleksandar Vučić szerb elnök aláírta a tömeges tüntetések 13 résztvevőjének kegyelméről szóló határozatot, akik ellen az ügyészség rendbontás miatt indított büntetőeljárást. Hat diák, egy dékán, egy docens, négy iskolaigazgató és egy iskolai alkalmazott, akik Szerbia különböző városaiból érkeztek, mentesült a büntetőeljárás alól.

Az ország vezetése párbeszédre szólította fel a diákokat és az ellenzéki erőket, de a felhívás válasz nélkül maradt.

A hatóságok szerint a tüntetők célja a kormány és az elnök megdöntése, és akcióik mögött a nyugati finanszírozású média és szervezetek állnak. Mint Vučić februárban megjegyezte, az elmúlt években hárommilliárd eurót fektettek be külföldről a jelenlegi szerb kormány megbuktatásába. Ő és kormányzó Szerb Haladó Pártja (SPP) azonban „számos okból” elutasította a koalíciós partnerük, a Szocialisták Mozgalma által javasolt külföldi ügynökökről szóló törvényjavaslat támogatását.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.