
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a rilmenidin sejtszinten utánozza a kalóriakorlátozás hatásait. A rendelkezésre álló energia csökkentése a szervezeten belüli táplálkozás fenntartása mellett számos állatmodellben meghosszabbítja az élettartamot.
Hogy ez alkalmazható-e az emberi biológiára, vagy potenciális kockázatot jelent az egészségünkre, az folyamatos vita tárgya. Ha megtaláljuk azokat a módszereket, amelyekkel ugyanezeket az előnyöket az extrém kalóriacsökkentés költségei nélkül érhetjük el, az időskori egészség javításának új módjai nyithat utat.
Egy 2023-ban közzétett tanulmányban Caenorhabditis elegans fonálféreg faj a fiatal és idős egyedeit magas vérnyomás kezelésére szolgáló a gyógyszerrel kezeltek, nemcsak tovább éltek, de a kalória csökkentés hatásához hasonló kedvező változást idézett elő az egyészségügyi markerek mértékében, ahogy a tudósok remélték.
„Először sikerült állatokon kimutatnunk, hogy a rilmenidin növelheti az élettartamot” – mondta João Pedro Magalhães molekuláris biogerontológus, az Egyesült Királyságban működő Birminghami Egyetemről.
„Mi folytatjuk annak feltárását, vajon a rilmenidin használható-e más klinikai alkalmazásokban.”
A C. elegans féreg azért kedvelt a vizsgálati alanya a kutatásoknak, mert sok szabályozó génje hasonlóságot mutat a mi genomunk megfelelőivel. E hasonlóságok ellenére azonban még mindig meglehetősen távoli rokona az embernek.
További vizsgálatok azt mutatták, hogy a kalóriakorlátozással összefüggő génaktivitás kimutatható a rilmenidinnel kezelt egerek vese- és májszöveteiben.
Más szóval, néhány olyan változás, amelyet a kalóriacsökkentés okoz az állatokban, és amelyről úgy gondolják, hogy bizonyos egészségügyi előnye van, megjelenik ezen magas vérnyomás elleni gyógyszer a hatására, amelyet már így is sokan szednek.
Az alacsony kalóriatartalmú diétákat nehéz betartani, és számos mellékhatással járnak, mint például a haj elvékonyodása, szédülés és törékeny csontok.
Még korai kijelenteni, de az a gondolat, hogy ez a magas vérnyomás elleni gyógyszer ugyanolyan előnyökkel járhat, mint az alacsony kalóriatartalmú diéta, a szervezet számára könnyebbséget jelent.
A rilmenidint az teszi ígéretes anti-aging gyógyszerjelölté, hogy szájon át szedhető, már széles körben felírták, mellékhatásai pedig ritkák és viszonylag enyhék (néhány esetben szívdobogás, álmatlanság és álmosság is előfordul).
Még hosszú út áll előttünk annak kiderítéséig, hogy a rilmenidin valóban működne-e öregedésgátló szerként az embereknél, de a féreg- és egérkísérletek kezdeti eredményei ígéretesek. Most már sokkal többet tudunk arról, hogy mire képes a rilmenidin, és hogyan működik.