Agy nélkül is emlékeznek a növények a stresszre

A tudósok felfedezték, hogy a növények képesek emlékezni a stresszhelyzetekre a sejtjeik epigenetikai változásai segítségével. Ez az immunpriming néven ismert jelenség lehetővé teszi a növényvilág számára, hogy „emlékezzen” a kártevők és betegségek korábbi támadásaira, és segít nekik abban, hogy a jövőben jobban megvédjék magukat – számol be a gismeteo.ru.

A gerincesekkel ellentétben a növényeknek nincsenek specializált memóriasejtjeik, de képesek megváltoztatni génjeik aktivitását, hogy alkalmazkodjanak a környezetükhöz – írja a gismeteo.ru.

Tanulmányok kimutatták, hogy a stressznek való ismételt kitettség tartós változásokat okoz a növényi DNS-ben, amelyek átörökíthetők a következő generációra. Ezek a változások leggyakrabban a transzpozonokban – a DNS-nek a genomban mozgó részeiben – fordulnak elő. A stressz aktiválja a védekező géneket, lehetővé téve a növények számára, hogy gyorsabban reagáljanak az ismétlődő fenyegetésekre.

Ily módon a növények „memóriájuk” segítségével ellenálló képességet fejlesztenek, ami különösen fontos az éghajlatváltozás és a mezőgazdaságot fenyegető veszélyek miatt.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.