
Székrekedés esetén a legkézenfekvőbb dolog a kiváltó okok megszüntetése – így kezdésnek gyakorta elegendő az életmód megváltoztatása, például a több mozgás és a rostgazdag táplálék fokozása – írja friss elemző cikkében a Lenta.ru. Mint a cikkben utalnak rá, a legjobb eredményt az oldható rostokat tartalmazó termékekkel, például a zabpehellyel érhetik el az érintettek. Oka ennek az, hogy az ebben a termékben található rostok felszívják a felesleges vizet, így a széklet puhább lesz, és könnyebben áthalad a belekben.
A lap utal rá, a szabott időszakokban bevetett diéta mellett az úgynevezett „vécéjóga” is segíthet a gondokon. A lapban korrekt módon aláhúzzák, utóbbi hatékonyságát ugyan a kutatások nem feltétlenül igazolták, ám ennek ellenére sok beteg számára mégis bizonyítottan hasznot hajtottak. A legegyszerűbb módszer a vécén előre-hátra ringatózni, amely mozgás elősegíti a belek jobb összehúzódását és a tartalom kiszorítását.
Egy másik technika az, hogy az ember a lábát tartóra helyezi úgy, hogy a térd a köldök szintje felett legyen. Ez a póz ellazítja a puborectalis izmot, amely kiegyenesíti a végbelet, és megkönnyíti a „munkát”. Ugyanakkor itt akad egy trükk: jelesül fontos, hogy a térdek ne csak magasra emelve, hanem nyitva is legyenek – lévén ha a két láb zárt, veszendőbe megy az erőlködés.
A lap utal arra is, furcsán hangozhat az a gondolat, hogy „hipnotizálják” a beleket. Azonban ezt a metódust sokan ténylegesen gyakorolják, sőt, ha hihetünk a tanulmányoknak, akkor ez a módi akár meglehetősen sikeres is lehet. A Lenta amúgy itt is hangsúlyozza, a hipnoterápiát tanulmányozó kutatóknak fogalmuk sincs, mitől s legfőképpen miként működik e terápia. Egyesek szerint az eljárás befolyásolja a bél- és az idegrendszer, valamint az agy közötti kapcsolatot. Például egy veszélyes helyzetben számos emberből teljesen hiányzik a vágy az ürítésre – míg mások éppen attól szenvednek, hogy megállás nélkül kell a legkisebb helyiségbe szaladgálniuk.
A portálon kifejtik, a hipnoterápia jelenleg inkább egy kísérleti kezelési módszer, amelyre a betegek és sok orvos is gyanakodva tekint, ám ennek ellenére az alkalmazása teljesen elfogadható és hasznos, mi több, eredményes. Az önállóan végzett légzőgyakorlatok és a relaxáció a medencefenék izmainak és a gyomorfalnak valamint a beleknek az ellazulását hozhatja magával.