
Nem érdemes azonban csak a fahéjra koncentrálni, hiszen más növények ugyanolyan hatásosak lehetnek, derül ki az Eating Well cikkéből, amely a gyömbért ajánlja a vércukorszint karbantartására.
A gyömbér olyan erős polifenolokat tartalmaz, mint a gingerol, amelyek küzdenek a gyulladás ellen, ami közvetve segíthet egyensúlyban tartani a vércukorszintet.
„A gyulladás az inzulinrezisztenciával és a rossz vércukorszint-szabályozással együtt jár. Tehát a gyulladás fűszerekkel, például gyömbérrel való egyensúlyba hozása pozitív hatással lehet a cukorszintre” – jegyzi meg a dietetológus, hozzátéve, hogy további kutatásokra van szükség az összefüggés megerősítéséhez.
2024-ben a Nutrients folyóiratban megjelent elemzés a mediterrán étrendben használatos gyógynövények és fűszerek – feketekömény, szegfűszeg, petrezselyem, sáfrány, kakukkfű, gyömbér, fekete bors, rozmaring, kurkuma, bazsalikom, oregánó és fahéj – hatását vizsgálta a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők vércukorszintjére.
Megmérték az éhgyomri glükózt, a glikált hemoglobint (A1C) és az inzulinkoncentrációt.
A gyömbér, a kurkumin, a sáfrány és a fahéj jelentősen csökkentette az éhgyomri vércukorszintet, míg a feketekömény és a gyömbér csökkentette az A1C-t és az inzulinszintet. A gyömbér-kiegészítők (napi 600-3000 milligramm) voltak az egyetlen fűszerek, amelyek mindhárom mért változóra jelentős hatással voltak.
Összehasonlításképpen: 1000 mg gyömbér körülbelül fél teáskanál őrölt gyömbér vagy egy teáskanál reszelt nyers gyömbér.
Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a gyömbér pozitívan befolyásolhatja a vércukorszintet azáltal, hogy javítja az inzulinérzékenységet és lassítja a szénhidrátok emésztését, ami az étkezések utáni vércukorszint kisebb kiugrását eredményezi, mutatnak rá dietetikusok, akik szerint a gyömbér pozitív hatással van a koleszterinszintre is.
Arra viszont érdemes ügyelni, hogy a gyomorégés tüneteit a gyömbér súlyosbíthatja.