
A szójabab egy ehető hüvelyes növény, amely Kelet-Ázsiából származik és egyre népszerűbb a nyugati országokban.
Az Oxfordi Egyetem adatai szerint évente több mint hárommillió tonna szójababot importálnak. Míg sokan szeretik a szóját tofu vagy szójatej formájában a hús és a tejtermékek alternatívájaként, maga a bab is jelentős táplálkozási előnyökkel büszkélkedhet. Például a szójabab fehérjében gazdag, ami segít megőrizni az izmok egészségét.
Ezenkívül a szójabab gazdag élelmi rostokban, amelyek elősegítik az emésztést, és számos alapvető vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, például mangánt, vasat, foszfort, B-vitaminokat, K-vitamint, cinket, káliumot, magnéziumot és folátot.
Az ezekkel a tápanyagokkal kapcsolatos egészségügyi előnyök mellett számos tanulmány kimutatta, hogy a szójabab és a szójából készült termékek szerepet játszhatnak a rák kockázatának csökkentésében.
Egy 2022-es elemzés megállapította, hogy a nagyobb szójafogyasztás 10 százalékkal alacsonyabb rákkockázattal jár együtt, míg a még alacsonyabb bevitel akár 4 százalékkal is csökkentheti a kockázatot.
A szójabab és izoflavonok
A szójabab és a rákkeltő izoflavonjai népszerű téma az egészségügyben. Ezek az egyedülálló, az ösztrogénhez kémiailag hasonló fitonutriensek fogyasztásukkor képesek kötődni szervezetünk ösztrogén receptoraihoz.
Azonban nem mindenki tudja kihasználni ezeknek az izoflavonoknak az előnyeit – minden attól függ, hogy a szervezet mennyire veszi fel őket . A kutatások azt mutatják, hogy az emberek személyes mikrobái szerepet játszanak abban, hogy milyen hatékonyan tudják felszívni a szóját, és hasznosítani azokat.
Körülbelül 30-50 százalékunk rendelkezik az izoflavonok hatékony lebontásához szükséges mikrobákkal.