
Gránátalma vagy gyümölcslé?
Sok anyát érdekli, hogy lehet-e gránátalmát adni gyermekének, vagy a magok miatt érdemesebb-e inkább a levet választani.
„Hát persze, ha egy egész gyümölcs jobb. Egy gyereknek nehéz lesz megenni ezeket a magokat, de az anyuka maga is meg tudja csinálni belőle a gyümölcslevet” – áll a közleményben.
A táplálkozási szakértő megjegyezte, hogy a saját facsart gyümölcslé hasznos, de semmiképp sem a bolti opciók.
A boltban vásárolt gyümölcslének semmi előnye nincsen – nem tartalmaz antioxidánsokat és nincsen antibakteriális és vírusellenes hatása. Minimális vitamint és hozzáadott cukrokat tartalmaz. Ennek eredményeként a vércukorszint gyorsan emelkedik, és a gyermek hiperaktív lesz, majd ez a glükóz gyorsan is fog csökkeni. Ezek a cukoringadozások nemcsak a gyermek fizikai egészségére, hanem pszicho-érzelmi állapotára is hatással vannak.
Milyen előnyei vannak a gránátalmának?
Javítja az emésztést
A gránátalma rostokban gazdag, amely támogatja a bélműködést, megelőzi a székrekedést és elősegíti az egészséges emésztést.
Javítja a memóriát
A polifenolok a gránátalma fő antioxidánsai, amelyek pozitív hatással vannak az agyműködésre, javítják a memóriát és a koncentrációt.
Támogatja az immunitást
Magas C-vitamin- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően a gránátalma erősíti a szervezet védekezőképességét, segít a vírusok és baktériumok elleni küzdelemben.
Jó a szívnek
A gránátalmában található polifenolok és kálium pozitív hatással van az erekre, és normalizálja a vérnyomást, támogatja a szív- és érrendszer egészségét.
Általános mítosz, hogy a gránátalma állítólag kezeli a vérszegénységet. Valójában nagyon kevés vasat tartalmaz, és nem segít a hemoglobin emelésében.
Hány éves kortól lehet gránátalmát adni a gyerekeknek?
8-9 hónapos kortól, ha a gyermek tudja, hogyan kell kis darabokat enni. A magokat kanállal összetörve adhatjuk. Ezt felnőtt felügyelete mellett kell elvégezni.
12 hónapos kortól már lehet teljes kiőrlésű gabonát adni.
Kinek nem ajánlott?
Ritka esetekben allergiás reakciók léphetnek fel erre a gyümölcsre, ezért fontos odafigyelni az olyan lehetséges tünetekre, mint a viszketés, kiütések vagy duzzanat.
A gránátalma sok savat tartalmaz, ami a gyomornyálkahártya irritációját okozhatja peptikus fekélybetegségben, gyomorhurutban vagy más gyomor- és bélbetegségben szenvedőknél.
A gránátalma kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, például vérnyomáscsökkentőkkel vagy vérhígítókkal, ami növelheti vagy csökkentheti a gyógyszer hatását.