Mi árt a legtöbbet a szívnek?

Amennyiben íróasztalnál dolgozik, álljon fel és nyújtózkodjon óránként, tegyen egy rövid sétát, vagy dolgozzon egy álló íróasztal mellett. Még az olyan rövid aktivitás is segíthet, mint a telefonálás közbeni járkálás vagy néhány tornagyakorlat elvégzése. A cél az, hogy az ülési idő megszakadjon, és ne csak egy mozgástípusra támaszkodjunk.

Hogy megtörje ezt a szokást, kezdetben törekedjen a napi 30 perc testmozgásra, heti 5 napon keresztül. Még ha normális BMI-vel rendelkezünk, és nem vagyunk túlsúlyosak vagy elhízottak, a szívünknek akkor is jót fog tenni. Bármilyen típusú mérsékelt testmozgás megemeli a vér oxigénszintjét, és segíti a véráramlást. Emellett segít megerősíteni a szívizmot, és csökkentheti a stresszt

A rendszeres testmozgás továbbá fokozza a szervezet anyagcseréjét, ami potenciálisan csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, ami egyébként kapcsolatba hozható a szívbetegségek és a stroke kialakulásával – mutat rá a szakember.

A dohányzás növeli a vérrögök kialakulásának és az artériákban felhalmozódó plakkok kialakulásának kockázatát, ami végső soron csökkenti a szívbe jutó véráramlást, és növeli a szívroham kockázatát. Emellett csökkenti a vér által szállítható oxigén mennyiségét is.

A nikotin megemelheti a szívritmust és a vérnyomást, keményebb munkára kényszerítve a ketyegőnket. Ha leszokunk róla, csak jót tehetünk a szívünkkel.

A túl sok só az étrendben magas vérnyomáshoz vezethet, ami szintén megterheli a szívet. A túl sok egészségtelen zsiradék pedig magas koleszterinszinthez és plakkok felhalmozódásához vezethet az artériákban, így növelve a szívroham veszélyét. A gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék, sovány húsok és egészséges zsírok kulcsfontosságúak, ahogy a mértékletes étkezés is.

A feldolgozott élelmiszereken alapuló étrend szükségtelen súlygyarapodáshoz vezet, ami nehezebbé teszi a szív munkáját. Ezért törekedjünk a minél természetesebb ételek fogyasztására (mint amilyen elvekre például a mediterrán diéta is épül).

A legnagyobb változás, amit megtehetünk magunkért, az, ha változtunk az életszemléletünkön. Ne összpontosítsunk továbbá a divatos diétákra, a gyors fogyásra, a nagy intenzitású edzésekre vagy a legújabb tablettára, amely mindent megold. Változtassunk mentálisan, és koncentráljunk a jövőre. Így a helyes döntéseket fogjuk meghozni a mindennapjainkban.

Ha megtanulunk másképp tekinteni az életre, a jólétre, azokra a dolgokra, amiket meg kell tennünk önmagunkért, ezek a tevékenységek többé nem büntetéssé válnak, hanem olyan eszközökké, amelyekkel valódi változást és hosszú távú célokat érhetünk el.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.