Az európai NATO-tagok tervet dolgoznak ki az Egyesült Államok leváltására

MH
2025. március 22. szombat. 5:31

Az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és az északi országok tárgyalásokat folytatnak egy olyan lehetséges javaslatról, amely a szövetség pénzügyi terheit visszahelyezné Európába – mondta négy meg nem nevezett tisztviselő a Financial Timesnak.

A jelentés szerint a terv támogatóinak célja, hogy a NATO idén júniusban Hágában tartandó éves NATO-csúcstalálkozója előtt bemutassák azt az Egyesült Államoknak.

Az európai NATO-tagok attól tartanak, hogy az Egyesült Államok Donald Trump elnök vezetésével megszegheti védelmi kötelezettségvállalásait, vagy akár teljesen kiléphet a szövetségből. Bár a tárgyalások a hírek szerint úgy vannak megfogalmazva, hogy egy irányított, hosszú távú átmenetet kínálnak, európai tisztviselők a lapnak bevallották, hogy az öt-tízéves ütemterv rendkívül ambiciózusnak tűnik.

„A kiadások növelése az egyetlen lehetőségünk: a tehermegosztás és az amerikai függőségtől való eltérés” – mondta az egyik tisztviselő a lapnak. „Elkezdjük ezeket a tárgyalásokat, de ez egy olyan nagy feladat, hogy sokan túlterheltek a lépték miatt.”

A lap szerint a terv tartalmazhatná a védelmi kiadások növelését és a katonai képességek fokozását, amely meggyőzhetné Trumpot, hogy beleegyezzen a felelősség fokozatos átadásába a hirtelen kilépés helyett.

Egyes európai országok állítólag egyáltalán nem szívesen támogatnák a tárgyalásokat attól tartva, hogy azok egy gyors amerikai kilépést ösztönözhetnek. Mások kételkednek abban, hogy Washington beleegyezne a felelősségek strukturált átadásába, tekintettel a Trump-kormányzat „kiszámíthatatlan természetére”.

Trump azt követelte, hogy a NATO-tagok a GDP öt százalékára emeljék a védelmi kiadásokat – amely több mint kétszerese a szövetség kétszázalékos céljának. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter kijelentette, hogy az ország „nem tűr tovább kiegyensúlyozatlan kapcsolatot” szövetségeseivel, hangsúlyozva, hogy Washington „prioritásként kezeli Európa felhatalmazását arra, hogy saját felelősséget vállaljon saját biztonságáért”.

E hónap elején Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sürgette az EU-t, hogy hozzon létre egy „védelmi uniót”. Az EU támogatta a ReArm Europe néven ismert tervet is, amely akár 800 milliárd euró adósságot és adókedvezményeket is mozgósítana a blokk hadiipari komplexuma számára.

Moszkva élesen bírálta az EU katonai kiadások növelésére irányuló terveit, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig „mély aggodalomra okot adónak” nevezte a haderőnövelést. Ragaszkodott ahhoz, hogy az intézkedések „elsősorban Oroszország ellen irányulnak”, és azzal fenyegetnek, hogy aláássák az Ukrajnával kapcsolatos béke-erőfeszítéseket.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.