
Novikov szerint az álmatlanság nemcsak elalvási és alvásfenntartási nehézségekben, hanem nappali álmosságban, ingerlékenységben, memória- és figyelemzavarban is megnyilvánul. A krónikus alváshiány az életminőség, a teljesítmény és a koncentrációs képesség csökkenéséhez vezet.
„Az alvásmegvonás rendkívül negatív hatással van a szervezet állapotára, ha például valaki 7-8 éven keresztül napi 6 óránál kevesebbet alszik, drámaian megnő a súlyos krónikus betegségek – szív- és érrendszeri, cukorbetegség, rák – kockázata” – mondta Novikov.
Emellett a krónikus alváshiány kimeríti az immunrendszert, így a szervezet sebezhetővé válik a fertőzésekkel szemben – tette hozzá.
A pszicho-érzelmi állapotot is befolyásolja az álmatlanság. Megnő a szorongás és a stressz szintje, ami depresszióhoz és más rendellenességekhez vezethet. A rendszeres alváshiány felborítja a hormonális egyensúlyt, különösen a kortizolszintet, amely a szervezet stresszre adott válaszáért felelős. A tartósan magas kortizolszint súlyosbítja az alvásproblémákat – írja a Gazeta.Ru.
Novikov azt javasolja, hogy keressenek fel egy szomnológust, ha az álmatlanság több hónapig nem múlik el, és rontja az életminőséget. A szakemberhez fordulás szükségességét jelző tünetek közé tartoznak a gyakori éjszakai ébredések, a horkolás, a reggeli fejfájás, a memória- és koncentrációs problémák, valamint az olyan fizikai tünetek, mint a magas vérnyomás és a szívritmuszavarok.