
A módszer egy, a daganatba speciálisan módosított vírus bejuttatásán alapul, amely arra kényszeríti a szervezetet, hogy a rákos sejteket sertéssejtekként érzékelje.
Ez a hatás az α1,3GT-génnek köszönhetően érhető el, amely egy olyan fehérje termelődését idézi elő, amely a szervátültetés során fellépő kilökődési reakcióhoz hasonló kilökődési reakciót vált ki. Válaszul az immunrendszer azonnal felismeri a sejteket, mint idegeneket, és elkezdi aktívan elpusztítani azokat.
A módszer klinikai vizsgálatában 23 olyan beteg vett részt, akik olyan súlyos rákformákban szenvedtek, amelyek nem reagáltak a hagyományos kezelésre. Módosított vírus használatával az alanyok kilencven százalékánál sikerült megállítani a daganat növekedését. A tudósok azt is megállapították, hogy a módszer segített elérni a teljes remissziót egy méhnyakrákos betegnél.
A vírust intravénásan fecskendezték be, és szisztémásan hatott anélkül, hogy károsította volna az egészséges szöveteket, vagy súlyos mellékhatásokat okozott volna.
A kutatók szerint a módszer hatékonyságát a daganatot tápláló erek pusztulásával, a rákos sejtek tömeges pusztulásával és a szervezet erős immunválaszával magyarázzák.
A II. fázisú klinikai vizsgálatokat jelenleg a technológia további feltárására tervezik.