Titokzatos aranygömböt találtak az óceán fenekén

A 2023-as expedíció során talált bizarr, tenger alatti objektumot egy fehér szivacsokkal tarkított, körülbelül tíz centiméter átmérőjű sziklához „szorosan tapadva” találták, egyik oldalán lyukkal.

A felfedező tudósok számára nem volt teljesen világos, mi lehet a titokzatos gömb. A merülés élő közvetítését végző kutatók kezdeti javaslatai között szerepelt egy rejtélyes fajtól származó tojásburok, egy döglött szivacs vagy egy korall.

„Nem tudom, mit kezdjek ezzel” – mondta az egyik kutató egy élő közvetítésben.

„Határozottan van benne egy nagy, régi lyuk, szóval valami vagy megpróbált bejutni, vagy megpróbált kijutni” – spekulált egy másik.

Objektum doboz

„Csak abban reménykedem, hogy amikor megbökjük, valami nem úgy dönt, hogy kijön. Mintha egy horrorfilm kezdete lenne” – mondta egy kutató.

Bármilyen mély horror is legyen ez, lehet, hogy van még „tennivalója”. Amint arról a The Guardian is beszámolt, az egyik hipotézis arra utal, hogy valami kikelhetett az aranygömbből. Valami nem éppen apró.

„Az állaga miatt a tojásnak gondoljuk. Valami húsos lehetett, amelynek nincs nyilvánvaló anatómiája. Van rajta egy lyuk, amely arra utal, hogy valami bejött vagy kiment. De nem úgy néz ki, mint bármelyik tojás, amelyet valaha láttam” – mondta a lapnak Kerry Howell, a Plymouth Egyetem mélytengeri ökológusa.

„Ha ez egy tojás, az igazán érdekes kérdés, hogy minek a tojása. Elég nagy. Ez nem egy kis halikra. Ez egy jókora dolog.”

A kutatók egy robotkar segítségével finoman megbökték a tárgyat, és megállapították, hogy az elég puha, mielőtt szívással összegyűjtötték további tanulmányozás céljából.

Az a tény, hogy a „tojás” önmagában volt, majdnem olyan érdekes, mint a mérete. A tojásrakó állatok általában több tojást raknak le egyszerre.

Tehát ha a tárgy egy tojás, van benne valami szokatlan. Ami igazán csodálatos: bármi legyen is az, a gömbnek van valami új mondanivalója az óceán mélyéről és a benne virágzó, sokszínű életről.

Sok minden történik az óceánok barátságtalan mélyén, amelyet még nem értünk. A mélytengeri nyomás és a fagyási hőmérséklet csak két olyan tényező, amely megakadályozta az emberiséget a széles körű felfedezésben.

A proxyként működő, távirányítású járművek azonban fokozatosan felfedik az óceán titkait. Beleértve a rejtélyes mélyóceáni fajok szaporodását is.

„Hát nem olyan elragadóan furcsa a mélytenger?” – kérdi Sam Candio, a NOAA Ocean Exploration kutatási koordinátora.

„Bár össze tudtuk gyűjteni az „aranygömböt”, és felhoztuk a hajóra, mégsem tudjuk azonosítani azon túl, hogy biológiai eredetű.

„Bár kissé megalázó, hogy megdöbbentett ez a felfedezés, emlékeztet arra, milyen keveset tudunk saját bolygónkról, és mennyit kell még tanulnunk az óceánokról.”

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.