Ebben a korban vagyunk a legboldogabbak

Kaufmann Angéla
2025. március 25. kedd. 14:02

Sajnos sokan úgy érezzük, hogy a boldogság megfoghatatlan vagy múló. Vagy ami még rosszabb, hogy a legboldogabb napjaink már mögöttünk vannak, és soha többé nem jönnek el. A legújabb kutatások azonban azt mutatják, hogy a legtöbb ember boldogsága folyamatosan növekszik, ahogy öregszik. A kutatás azt is megállapította, hogy életünknek van egy meghatározott korszaka, amikor a legboldogabbnak és legmagabiztosabbnak érezzük magunkat. Az eredmények nemcsak meglepőek, hanem biztatóak is.

Hány évesen érezzük magunkat a legboldogabbnak?

A kérdés megválaszolására egy német és svájci kutatócsoport tanulmányt végzett, amelyben több mint 460 000 résztvevő vett részt különböző országokból és kultúrákból. „A szubjektív jólét három alapvető összetevőjének – az élettel való elégedettségnek, a pozitív érzelmi állapotoknak és a negatív érzelmi állapotoknak – a fejlődésére összpontosítottunk” – magyarázza Susanne Bücker, a tanulmány első szerzője.

Az eredmények elemzése után a kutatók megállapították, hogy van egy bizonyos életkor, amikor az emberek a legboldogabbak: 70. Azt is megállapították, hogy a boldogság az egész életen át a völgyek és csúcsok spektrumában létezik az idő múlásával: az élettel való elégedettség 9 és 16 éves kor között csökken, 70 éves korban emelkedik csúcspontjára, majd 96 éves korukig ismét csökken (a tanulmány szerint).

„Összességében elmondható, hogy a tanulmány egy hosszú életszakaszra vetítve pozitív tendenciát mutat, ha figyelembe vesszük az élettel való elégedettséget és a negatív érzelmi állapotokat” – mondja Bücker, aki megjegyzi, hogy 70 évesen a legtöbb embert kevésbé foglalkoztatják a karrier és az anyagi dolgok, és több ideje marad önmagára és szeretteire. Ráadásul ebben az életkorban úgy érzik, hogy az élet legnehezebb és legstresszesebb élményei vannak mögöttük, miközben a sikerélmény segít csökkenteni a napi szorongást.

A boldogság egy életre szóló törekvés

Ennek ellenére nem minden tudós ért egyet abban, hogy pontosan melyik életkorban érezzük magunkat a legboldogabbnak. A London School of Economics számára a 23 év az a kor, amikor a boldogság tetőzik, mivel a fiatalok gyakran a legoptimistábbak és a legbizalmasabbak a jövőt illetően. A Harvard kutatói szerint a 35 éves kor a legboldogabb, hiszen legtöbbünk ekkor kezdi stabilizálni az életét, eléri a szakmai magasságokat, és erősödnek a társadalmi kapcsolataink – mindez hozzájárul a teljes kiteljesedés érzéséhez.

23, 35, 70… Végül is nincs egyetlen végleges válasz. Ahogy a „boldogság” fogalmának nincs egységes definíciója mindenki számára, az állapot attól függ, hogy milyen szemléletet kívánunk hozzá társítani. Mindenesetre a legtöbb tudós egyetért abban, hogy a boldogságot a mindennapi élet minden gesztusában ápolni kell. Ahogy Georges Perec író mondaná, ez az infrarendben található – a mindennapi élet zűrzavaros, eseménytelen eseményeiben.

A boldogság árad és árad

Hasonlóképpen, nincs egyetlen „legnehezebb” életkor sem az emberek számára – legalábbis a kutatók szerint. Egyes pszichológusok szerint a serdülőkor (13-18 éves kor között) a legnehezebb időszak, mivel ezt gyakran a hormonális változások, az önmegismerés folyamata és a társadalmi nyomás miatti érzelmi zűrzavar jellemzi. A Princeton Egyetem kutatói ezzel szemben úgy vélik, hogy a karrier, az anyagi nehézségek és a hírhedt középkorú válság miatt a 45 és 48 év közötti korosztály éli át a legtöbb stresszt.

Azonban minden élet, karrier és érzelmi út egyedi. Az egyetlen adott, hogy mindenki élete során különböző pontokon óhatatlanul megtapasztalja a csúcsokat és a mélypontokat. A legfontosabb dolog az, hogy a jólétünket prioritássá tegyük, felfedezzük a növekedéshez vezető tanulságokat, és mindent megtegyünk azért, hogy jelen legyünk – függetlenül attól, hogy az utazás minden pillanata milyen kihívásokkal teli vagy túláradó.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.