
Az erre adandó válasz több tényezőtől függ. Az első ok, hogy miért kezdte el szedni valaki a probiotikumokat? De az sem elhanyagolandó szempont, hogy milyen típusú készítményt választott, és milyen az általános egészségi állapota, főleg a gasztroenterális betegségeket illetően.
Mi az a probiotikum?
A probiotikumok olyan élő baktériumok és élesztőgombák, amelyek jótékony hatással vannak a szervezetre. Már eredendően is megtalálhatók a szervezetünkben. A probiotikus étrend-kiegészítők kiegészítik a meglévő „jó” baktériumokat és segítenek leküzdeni a kevésbé barátságos fajtákat, ezzel erősítik a szervezet védekezését a fertőzésekkel szemben.
- Antibiotikum-kúra alatt és után: antibiotikumok szedése közben és utána gyakran ajánlott probiotikumokat fogyasztani, hogy helyreállítsák a bélflórát. Ebben az esetben legalább 2-4 hétig érdemes folytatni a probiotikumok szedését.
- Emésztési problémák esetén: ha puffadás, hasmenés vagy székrekedés miatt kezdünk el probiotikumokat szedni, akkor legalább 4-6 hétig érdemes kitartani. Amennyiben a tünetek javulnak, fokozatosan csökkenthetjük a dózist.
- Krónikus betegségek vagy immunerősítés céljából: ha valaki például irritábilis bél szindrómában (IBS) vagy más emésztőrendszeri problémákban szenved, a hosszú távú probiotikum-szedés is indokolt lehet. Ebben az esetben ajánlott orvossal konzultálni.
A probiotikumok szedési ideje attól függ, hogy milyen céllal alkalmazzuk őket. Néhány esetben elég lehet néhány hétig szedni őket, míg más helyzetekben hosszabb időtartam is szükséges lehet.