Mézes sebkezelés fekélyre

Kiknek és mikor ajánlott a mézes sebkezelés cukorbetegség okozta fekély esetén?

Ha mégis kialakult, akkor olyan terápiákra van szükség, melyek segítik a sebgyógyulást, a regenerációt, megakadályozzák a seb elfertőződését, valamint megszűntetik a kellemetlen szagokat és a fájdalmat. Ebben segít a mézes sebkezelés. A témáról bővebben dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze beszélt.

Cukorbetegség okozta lábszárfekély

A cukorbetegség egyik igen gyakori szövődménye a fekély, mely főleg az alsó végtagokon jelentkezik. Oka a diabétesz nem megfelelő kezelése, a túl magas vércukorszint, így a keringés romlik, idegkárosodás lép fel, valamint a magas glükózszint miatt jelentősen megnő a fertőzésekre való hajlam is. Mivel ekkor csökken a fájdalomérzet, könnyen észrevétlenül keletkeznek sebek, sérülések, melyeket a beteg nem lát el és fertőtlenít időben- így az egy idő után fekéllyé alakulhat, elfertőződhet.

Igen veszélyes szövődmény, kezelése nehéz, így kialakulását jobb elkerülni a cukorbetegség megfelelő terápiájával! Sajnos a diabétesszel küzdők negyede mégis küzd valamely stádiumban lévő fekéllyel, és még rosszabb, hogy közülük sokaknál amputációra van szükség- pedig ha valaki elővigyázatos, illetve probléma esetén időben cselekszik, akkor ez elkerülhető lenne!

A cukorbetegség okozta lábszárfekély kezelése

A lábszárfekély kezelésének alappillérei a vércukorszint optimális tartományba való szorítása, a nyomás csökkentése az adott területen, a fertőzések megelőzése, az elhalt bőr eltávolítása, valamint a sebkezelés. Nagyon fontos a beteg aktív közreműködése, a gyakori kötéscsere és a seb orvosi utasításoknak megfelelő kezelése.

A cukorbetegség okozta fekély terápiáját kiegészíthetik különböző alternatív módszerek is, melyek a gyógyulási folyamatokat felgyorsítják és megkönnyítik a mindennapokat. Ilyen módszer például a mézes sebkezelés.

Mézes sebkezeléssel a terápia hatékonyságának fokozásáért

A mézes sebkezelés igen hatékony terápiás módszer a cukorbetegség okozta lábszárfekély kezelésében.

A méz fertőtlenítő hatása

Világszerte egyre inkább nő az antibiotikum-rezisztens baktériumok száma, így nem mindegy, a fertőzéseket milyen módszerekkel próbáljuk megakadályozni/kezelni. A mézben található anyagok közvetlenül befolyásolják a baktériumok növekedését és túlélését, ugyanis széles spektrumú baktericid tulajdonságokkal rendelkeznek, emellett pedig segítik a sebfertőzés kezelését, fokozzák a regenerációt és csökkentik a seb körüli ödémát.

A méz antibakteriális tulajdonságai számos tényezőnek köszönhetők, beleértve az alacsony pH-t, a magas cukortartalmat és a hidrogén-peroxid-termelést. Ezek a fertőtlenítő hatású kémiai vegyületek akkor jönnek létre, amikor a méhek enzimet adnak a nektárhoz. A méz ún. defenzins 1-et is tartalmaz, ami a méhek által termelt fehérje, Szerepe, hogy elpusztítja a mézben lévő baktériumokat, így a sebekre is hatékony.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.