
Egyetlen rágógumi elfogyasztásával akár 3000 mikroműanyag-részecske is bekerülhet a szervezetünkbe – állapította meg a Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatócsoportja, amely szintetikus és természetes alapú termékeket egyaránt vizsgált. Bár eredetileg arra számítottak, hogy a kőolaj alapú szintetikus termékek több mikroműanyagot bocsátanak ki, meglepő módon a növényi eredetű, természetes változatok is hasonló mennyiségű műanyagrészecskét tartalmaztak.
A kísérlet során egy önkéntes négy percen át rágózott, miközben a kutatók rendszeresen nyálmintákat vettek tőle. A mintákat mikroszkóppal és infravörös spektroszkópiával elemezték, amelyekben különböző műanyagok – például polietilén, polipropilén, polisztirol és poliakrilamid – jelenlétét mutatták ki. Ezekkel az anyagokkal a hétköznapi életben rendszeresen találkozunk csomagolóanyagok vagy ruházatok formájában.
A részecskék mintegy 94 százaléka már a rágás első nyolc percében felszabadult. A kutatók szerint ez arra utal, hogy a rendszeres rágózás számottevően növelheti a szervezetünkbe jutó műanyagok mennyiségét.
Becslések szerint évi 160–180 rágógumi elfogyasztása akár 30 ezer mikroműanyag-részecske lenyeléséhez is vezethet, tovább növelve az egyéb forrásokból származó terhelést.