
MH/MTI
2025. március 27. csütörtök. 14:48
A szóvivőt arról kérdezték, hogy a Népi Felszabadító Hadsereg közelmúltbeli műveletei válaszlépések voltak-e Laj Csing-tö tajvani köztársasági elnök szeparatista kijelentéseire, valamint Tajvan és az Egyesült Államok közötti közeledésre.
Vu megerősítette, hogy a hadsereg a csapatok harci képességeinek tesztelése és a harckészültség fokozásának céljából, haditengerészeti és légi egységeivel közös hadgyakorlatot hajtott végre a sziget körül.
„Ez egy erőteljes büntetés a ‘tajvani függetlenség’ elemei ellen, valamint nyomatékos figyelmeztetésül szolgál a külső beavatkozó erők számára. A lépés teljes mértékben jogos és szükséges” – fogalmazott Vu, hozzátéve, hogy a kínai hadsereg bármikor készen áll a harcra, és eltökélt szándéka, hogy minden szakadár kísérletet meghiúsítson.
A szóvivő hangsúlyozta: „Tajvan Kína elidegeníthetetlen része. Nem volt ország a múltban, most sem az, és a jövőben sem lesz az”. Hozzátette: a hadsereg továbbra is „végrehajtja a párt átfogó stratégiáját a tajvani kérdés megoldására” az új korszakban, és folyamatosan fenntartja a harckészültséget.
Laj Csing-tö tajvani köztársasági elnök a közelmúltban kijelentette, hogy a Tajvani-szoros két oldala „nem alárendeltje egymásnak”, a szárazföldi Kínát pedig „idegen ellenséges erőként” jellemezte. Peking az ilyen megnyilatkozásokat rendszerint szeparatista retorikának minősíti.
A Kínai Népköztársaság saját részének tekinti a kínai kommunisták polgárháborús győzelme, 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és többször leszögezte: kész akár erővel is egyesíteni a két területet. Ezzel párhuzamosan Peking fokozta katonai tevékenységét a terület körül.