Miért nem sikerül lefogyni?

1. Nem fogyasztunk elég fehérjét

A fehérjék nagy szerepet játszanak a fogyásban azáltal, hogy fokozzák az anyagcserét, csökkentik az étvágyat, és megőrzik az izmokat. A fehérjék emésztése során a szervezet több kalóriát éget el, mint a zsírok és szénhidrátok esetében. Befolyásolják az éhséghormonokat, növelik a teltségérzet elősegítéséért felelős peptideket, és csökkentik az éhségért felelős hormonok jelenlétét. Ez segít a kalóriabevitel természetes csökkentésében és a sóvárgás szabályozásában, ami hatékony lehet a súlyszabályozásban.

2. Nem alszunk eleget

Egyes tanulmányok szerint a rossz alvás megnehezítheti a fogyást, mivel befolyásolja az anyagcserét, és akkor is éhesnek érzi magát az ember egy rossz éjszaka után, ha valójában nem is az, mivel a kialvatlanság hatással van az éhségérzetet szabályozó hormonokra. Emiatt sóvárgunk a magas kalóriatartalmú ételek, különösen a cukros és zsíros rágcsálnivalók után, még akkor is, ha a szervezetünknek valójában nincs szüksége az energiára.

3. A sok stressz miatt túl sok kortizolt termel a szervezetünk

Ha állandóan stresszes vagyunk, a szervezetünk több kortizolt termel, egy olyan hormont, amely a stresszhelyzetekben a reakcióért felelős. Ez történik, ha szorongunk, nincs idő pihenni, túl intenzíven dolgozunk, és nem alszunk eleget vagy elég jól. A kortizol rövid ideig hasznos, de ha a krónikus stressz magasan tartja a hormon szintjét, az bizony testsúlyhoz kapcsolódó problémákhoz vezethet. A magas kortizolszint arra készteti a szervezetet, hogy több zsírt raktározzon el, különösen a has körül, mintegy felkészülve a vélt „vészhelyzetre”.

4. Túl sokat kardiózunk, miközben hanyagoljuk az erőnléti edzést

Egészséges sport az úszás, a futás, a gyaloglás vagy a kerékpározás, és kiválóan alkalmas a kalóriaégetésre és a szív erősítésére, de ha túl sokat kardiózunk erősítő edzés nélkül, az izomvesztéshez vezet. Mi történik, ha elveszítjük az izmainkat? Mivel az izmok több kalóriát égetnek el, mint a zsírok, az anyagcserénk lelassul. Ez azt jelenti, hogy még ha naponta rendszeresen mozgunk is, a testünk idővel kevesebb kalóriát éget el, így megnehezítve a fogyást. A túlzott kardiózás a kortizol termelését is fokozhatja, amiről feljebb már írtunk. Ráadásul, ha csak kardiózunk, az az úgynevezett sovány zsír megjelenéséhez vezethet, vagyis hiába fogyunk, a testzsírszázalék magas marad.

5. Meglévő egészségügyi probléma, betegség is állhat a háttérben

Az olyan betegségek és állapotok, mint a pajzsmirigy-túlműködés, policisztás petefészek szindróma (PCOS), inzulinrezisztencia, cukorbetegség, menopauza, depresszió, cushing-szindróma (hormonális rendellenesség, amely hosszú távú kortizol-expozíció után alakul ki) vagy hormonális egyensúlyhiányok lelassíthatják a szervezet kalóriaégető és súlyszabályozási képességét. A pajzsmirigy alulműködés (hipotireózis), fáradtságot, lassú anyagcserét és folyadékretenciót okozhat. A PCOS és az inzulinrezisztencia arra készteti a szervezetet, hogy több zsírt raktározzon el, különösen a has környékén. A hormonális egyensúlyhiány megnövekedett étvágyhoz és sóvárgáshoz vezethet. Érdemes kivizsgálásra menni.

6. Nem iszunk elég vizet

A hidratáltság nagyon fontos, ha nem iszunk elég vizet, nehezebb lesz a fogyás, mert a kiszáradás lelassítja az anyagcserét, és ez befolyásolja, hogyan dolgozza fel a szervezet az ételeket. Ha dehidratáltak vagyunk, a szervezet megtartja a felesleges víztömeget, ami puffadást okoz, és ettől nehezebbnek érezzük magunkat. A víz elengedhetetlen a méreganyagok eltávolításához és a zsírok lebontásához. A dehidratáltság hamis éhségérzethez is vezet, bár azt érezhetjük, hogy ételre van szükségünk, a testünk valójában vizet kér. A kettő összekeverése a felesleges nassoláshoz és túlevéshez vezethet, ami a fogyást még nehezebbé teszi.

7. Túl gyakran eszünk

Az állandó rágcsálás, még akkor is, ha egészséges ételeket fogyasztunk, nem segíti a fogyást. Sokan alábecsülik az ételadagok méretét, ami miatt rengeteg kalóriát visznek be anélkül, hogy észrevennék. Az avokádó, a diófélék és a teljes kiőrlésű gabonafélék nagyon táplálóak, de kalóriadúsak is, ami azt jelenti, hogy még a kis adagok is nagyon gyorsan összeadódhatnak. Egy másik tényező a falánkság. Ha ezt-azt csak úgy bekapkodunk, ráadásul viszonylag gyakran, akkor legyen az akár egészséges rágcsa, vagy esetleg egy szelet étcsokoládé, magunk ellen dolgozunk, mert ez is akadályozhatja a fogyást. Az olyan apróságok, mint a csomagból evés, az esztelen nassolás vagy a főzés közbeni kóstolgatás is plusz kalóriákat jelent, a gyümölcslevek, az ízesített kávé és a turmixok is többet számítanak,mint hinnénk. Ha következetesen többet eszünk, mint amennyi energiát eléget a szervezetünk, a testünk az extra kalóriákat zsírok formájában tárolja, ami lelassítja vagy visszafordítja a fogyási folyamatot.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.