
Az orosz információbiztonsági szegmens jelentős növekedését várják a piaci szereplők – írja friss elemzésében a TASZSZ. Mint olvasható, a jelenség mögött számos tényező fedezhető föl – így például a kibertámadások számának szaporodása, a jogszabályi változások, az egyre aktívabb digitalizáció és a növekvő igény az átfogó kibervédelem kiépítésére. Utóbbira egyébként nemcsak a nagyvállalatoknak, hanem a kisvállalkozásoknak is igénye van.
A számítások szerint a szegmens értéke, illetve az ott megmozduló tőke 2030-ra 681 milliárd rubelre nő Oroszországban. Ez mai árfolyamon számolva csaknem háromezer milliárd forintot tesz ki.
A lap által említett kutatás szerint az információbiztonsági termékek szegmensében a piac volumene alapján továbbra is vezető szerepet tölt majd be a Kaspersky Lab, a Positive Technologies, az InfoTex, a Code Security és a UsetGate. A szolgáltatások piacának elsősorban a kereskedelmi szegmensben dolgozó szereplői közül 2023 végére az első ötös csoportban a Solar, az Infosystems Jet, az Innostage, az Angara Security és az Informzashchita nevű cégek kerültek be.
Megjegyzik, az elmúlt években – vélhetően az orosz–ukrán háború nyomán, illetve annak mintegy következményeként – megnőtt az állami információs infrastruktúráját ért kibertámadások száma. A szakértők szerint 2024-ben megduplázódott a rendkívül kritikus esetek mennyisége, s a az incidensek több mint fele a közszférát érintette. Nem csoda tehát, hogy a Duma döntése nyomán 2025 januárja óta a kormányhivataloknak és az állami tulajdonú vállalatoknak tilos külföldi szoftvereket használniuk a szerverparkjaikban. Az orosz technológiai függetlenséget elősegítő másik jogszabályi korlátozás, hogy az állam stratégiai szervei a továbbiakban nem vehetik igénybe külföldi cégek kiberbiztonsági szolgáltatásait.