Gigantikus lítiumkészleteket fedeztek fel Kínában

A felfedezés olyannyira jelentős, hogy Kína nemrég a világ második legnagyobb készletgazdája lett ebből az elemből. Tekintettel arra, hogy a lítium az elektromos járművek akkumulátorainak és a széles körben használt elektronikai eszközöknek kulcsfontosságú összetevője, Kínának van miért izgatottnak lennie.

Eddig úgy gondolták, hogy a Kína határain belüli lítiumkészletek a világ készleteinek hat százalékát teszik ki. Az új felfedezések csaknem megháromszorozták ezt a számot, így már 16,5 százalékra emelkedett. Ezzel Kína olyan nagyhatalmakat előzött meg e tekintetben, mint Ausztrália, Argentína és Bolívia. Érdemes azonban itt megjegyezni, hogy ez az alapvető változás két tényezőnek köszönhető: az elem új készleteinek felfedezésének és a kitermelését szolgáló technológia fejlődésében elért, jelentős előrelépésnek.

Az egyik legfontosabb felfedezés a Tibetben található, lítiumban gazdag kemény kőzetérc, a szpodumén kiterjedt övezete. Csak ez az öv a becslések szerint 6,5 és 30 millió tonna közötti lítiumtartalommal rendelkezik. Emellett a Tibeti-fennsíkon végzett kutatások több mint 14 millió tonna lítiumot tartalmazó sós tavakat tártak fel. Ezek az új felfedezések azt jelzik, hogy a tudósoknak most további tartalékok után kell kutatniuk Kína hasonló geológiai szempontból hasonló régióiban.

Időközben más tudóscsoportok új módszereket dolgoztak ki a lepidolit feldolgozására, egy olyan ásványra, amely bár lítiumot tartalmaz, eddig úgy vélték, hogy nehezen feldolgozható és bányászható. Az új technológiák azonban a tiszta lítium hasonlóan vonzó forrásává tették. Ez nagyon jelentős fejlemény, mivel csak Jiangxi tartományban további tízmillió tonna lehet az elemből ebben a kőzettípusban, és a kutatók szerint még több rejtőzhet a lepidolitban Hunan tartományban és Belső-Mongóliában.

A fenti felfedezések mindegyike döntő jelentőségű Kína számára. A Középső Birodalom ugyanis jelenleg a lítiumion-akkumulátorok legnagyobb fogyasztója és gyártója, és eddig ennek a kulcsfontosságú elemnek az importjától függött. Egy ekkora erőforrás felfedezése saját országán belül azt jelenti, hogy a termelési költségek és az importfüggőség hamarosan jelentősen csökkenhet, miközben a hazai termelés növekedhet, és jelentősen racionalizálódhat a teljes ellátási lánc.

Itt érdemes hozzátenni, hogy a tudósok jelenleg intenzíven dolgoznak olyan technikák kifejlesztésén, amelyekkel a lítiumot alacsony minőségű sóoldatokból és tengervízből lehet kinyerni. Az ilyen technológiák finomhangolása teljesen forradalmasíthatja ezt a virágzó iparágat, és hatással lehet a széles körben használt elektronikai iparra, az elektromos autók gyártására és a megújuló energiában használt akkumulátorok szegmensére. Elmondható tehát, hogy Kína jelenleg úton van afelé, hogy meghatározó szerepet játsszon ebben a forradalomban.

Elolvasom a cikket