A téli hónapokban a szervezetünk fokozott terhelésnek van kitéve, ilyenkor legyengül az immunrendszerünk, és több hajszálunk hullik ki, mint nyáron. Normális esetben ez nem tart tovább egy-másfél hónapnál, de tartós hajhullás esetén mindenképpen érdemes elgondolkodnunk, hogy mi állhat a háttérben.
A tartós hajhullás hátterében megannyi ok meghúzódhat: mint a krónikus stressz, hormonok, nem megfelelő táplálkozás, elégtelen alvás, mozgásszegény életmód, immunhiány, egyes gyógyszerek, kezelések, de akár a nem megfelelő hajápolási termékek és hajmosási szokások is. De sajnos a haj ritkulása együtt járhat az idő múlásával, valamint olyan hétköznapi szokásokkal is, amelyekről talán elsőre nem is gondolnánk, hogy elvékonyítják a hajunkat – írja a Life.
A tartós hajhullás okai – ezekre figyeljen, ha megóvná a hajkoronáját:
1. Nem táplálkozik egészségesen
Haja tökéletes tükörképe egészségi állapotának. Így nem véletlen, hogy hajkoronája szépségének megőrzéséhez nagyban hozzájárulhat az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozással. A helyes étkezés azonban nem kell hogy bonyolult legyen: csak hagyja abba a dohányzást, egyen vitaminokban gazdag zöldséget, gyümölcsöt, és részesítse előnyben a fehérjedús élelmiszereket: lencse, kelbimbó, brokkoli, tojás, tonhal, máj.
2. Túl gyakran mos hajat
Bár a hajmosás gyakorisága mindenkinél változó, a túlzott samponozás nem tesz jót a fejbőrnek és a hajhagymáknak. A túltisztítással nemcsak a szennyeződéseket, de a hidrolipid réteget is eltávolítja, amelytől fejbőre ellenálló képessége gyengül, a hajszálak elvékonyodnak. Amennyiben haja nem kifejezetten zsíros vagy száraz, heti két-három mosás elég lehet. Egyszer-egyszer pedig érdemes száraz samponnal kitolni a hajmosást.
3. Nem ápolja megfelelően a haját
A kor előrehaladtával hajunk nem termel elég hajkondicionáló lipidet, ezért pótolnunk kell azokat. Gondozzuk úgy őszülő hajunkat, mint egy érzékeny virágot. Heti rendszerességgel kényeztessük tincseinket mély hidratáló hajpakolásokkal, hajmosáskor pedig ne feledkezzünk meg a fejbőr alapos átmasszírozásáról, amelytől a hajas fejbőr vérkeringése felélénkül, a hajhagymák megerősödnek. Száraz haj esetén hetente többször is használjunk hidratáló, tápláló balzsamot.
4. Nem hidratálja megfelelően belülről
Ahogy a szép bőrhöz, úgy a szép hajhoz is elengedhetetlen a kellő mennyiségű víz fogyasztása. A vízivással megkönnyítheti a vitaminok és nyomelemek útját a hajhagymákig, és ezzel csökkentheti a hajszárazság kialakulásának esélyét is. Nem mellesleg, a megfelelő hidratáltsági szint elősegíti az elvékonyodó haj egészségét, és serkenti a hajszálak növekedését. Ezért fontos, hogy legyen a napi rituáléja része a nyolc-kilenc pohár víz megivása is.
5. Túl forró levegőn szárítja a haját
Fontos, hogy ne csak hajmosáskor, hanem hajformázáskor is legyen gyengéd a tincseivel. Ami a hőformázást illeti, először mindig spricceljen hővédő spray-t a hajára, hogy megvédje a hajszárító és hajvasaló által okozott sérülésektől. Mindig kerülje a legforróbb fokozat használatát. Télen ügyeljen, nehogy megfázzon a fejbőre – elő a kendőkkel, kalapokkal és a puha sapkákkal!
Fontos!
Ha tömeges hajhullást tapasztal, ne várjon a csodára, hogy majd elmúlik: mindenképp forduljon vele szakorvoshoz! Lehetőleg olyan bőrgyógyászt keressen, aki egyben hajspecialista is.
Az első gyanúja az lehet, hogy gyulladás van a szervezetben – fontos, hogy a gócot mielőbb megtalálják a szakemberek. Egészen elképesztő, de egy lyukas fog vagy egy húgyúti fertőzés is okozhat foltos kopaszodást a fejbőrön.