Az amerikai pénzügyminisztérium pénteken mutatta be az Oroszországgal szembeni „átfogó” szankciókat, amelyeket az Egyesült Királysággal összehangoltan vezettek be. Az intézkedések két nagy olajtermelőt, a Gazprom Nyeftyt és a Szurgutnyeftygazt, valamint ezek leányvállalatait, illetve biztosítási és szállítási szolgáltatásokat nyújtó szervezeteket céloznak. Több mint 180 olyan hajót is szankcionáltak, amelyeket állítólag a nyugati korlátozások ellenére orosz kőolaj szállítására használnak, és amelyeket az USA „árnyékflottának” nevezett.
Arra a kérdésre, hogy aggódik-e amiatt, hogy a szankciók az árak emelkedéséhez vezethetnek, Biden azt mondta, hogy ez a lehetőség nem zárható ki.
„Valószínű, hogy a benzin ára akár három-négy centtel is emelkedhet gallononként, de a szankcióknak jelentősebb hatása lesz arra, hogy Oroszország folytatni tudja a hadviseléssel kapcsolatos tevékenységét” – mondta.
„Ezek a korlátozások mélyreható hatással lesznek az orosz gazdaság növekedésére” – érvelt Biden, hozzátéve, hogy a szankciók célja, hogy megakadályozzák Moszkva képességét katonai műveleteinek finanszírozására.
A szankciócsomag kevesebb mint két héttel Biden mandátumának lejárta előtt érkezik. Donald Trump megválasztott elnök bírálta Biden megközelítését az ukrajnai konfliktusban, és az ellenségeskedések gyors befejezésére tett fogadalmat.
Moszkva elutasította a korlátozásokat, törvénytelennek nevezve azokat. Vlagyimir Putyin elnök azt mondta, hogy Oroszország leküzdötte a szankciók okozta kihívásokat, és a szankcióknak tulajdonította a hazai ipar fellendítését.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova az új korlátozásokat kommentálva azt mondta, hogy Biden örökségét az a „rendetlenség” fogja meghatározni, amit maga után hagy.
Az olajárak pénteken közel három százalékkal nőttek és háromhavi csúcsra emelkedtek, mivel a kereskedők a kiterjesztett szankciókból eredő ellátási zavarokra számítottak.