A háborúval kapcsolatos szorongásaink – noha hasznuk is lehet – pszichológiai értelemben sérülékennyé tesznek – állapították meg a kolzsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem pszichológusai egy átfogó kutatás alapján. Mint a Székelyhon cikkéből kiderül, a szakemberek az orosz–ukrán harcok kitörését követően több mint 1500 felnőttkorú erdélyi magyar és anyaországi személytől gyűjtöttek adatokat. A pszichológusok arra keresték a választ, hogy olyan pszichológiai sebezhetőségi tényezők, mint a bizonytalanságintolerancia vagy a negatív érzelmi reakciókra való hajlam (neuroticizmus) milyen szerepet játszanak a rossz hírekkel kapcsolatos, biztonságkereső magatartás kialakulásában és fenntartásában.
A kérdés a közvetlen szomszédságunkban zajló orosz–ukrán háború vagy akár az izraeli–palesztin fegyveres konfliktus kontextusában is különösen aktuális.
A lapban hozzáteszik, a bizonytalanságintolerancia a negatív események előfordulásának az elfogadására képtelen egyéneket jellemzi. Nem rendellenességről, hanem inkább hajlamról van szó, amely bizonyos mértékig mindannyiunkban megvan – fejtik ki a kutatásban a szakemberek. A bizonytalanságintolerancia fokozottabb veszélyészlelésre és a fenyegetettség túlértékelésére hajlamosít.
A cikkben ugyanakkor hozzáteszik, a félelmekkel foglalkozni, azokat kezelni kell, különben elhatalmasodnak az egyénen, s ez nemcsak neki, hanem a környezetében élőknek is rossz lesz.