Mi lehet az antarktiszi piramis eredete?

Az Antarktiszon található hótengerbe rejtett furcsa hegy felülről nézve feltűnően hasonlít az ókori egyiptomi piramisokra, de számos, az ehhez kapcsolódó összeesküvés-elmélettel szemben nem volt szükség emberi (vagy idegen) kézre az „antarktiszi piramis” felépítéséhez – az erózió hosszú munkája hozhatta létre a feltűnően szabályos alakzatot.

Valószínű, már korábban is ismerték egyesek az antarktiszi piramist. A piramis alakú hegy, amelynek egyelőre még nincs hivatalos neve, 2016-ban vált híressé, de a tudósok valószínűleg már korábban is tudtak róla – mondta a Live Science tudományos hírportálnak Mauri Pelto, a massachusettsi Dudleyben található Nichols College környezettudomány-professzora. Egy kutatóbázisa a hegytől délre, a Patriot Hills nevű területen fekszik, és valószínű, hogy onnan már korábban is lehetett látni a hegyet – mondta Pelto.

Az antarktiszi „piramis” körülbelül 1265 méter magas, vagyis egyötöde Észak-Amerika legmagasabb hegyének, Denalinak. Négy meredek oldala van, és az Ellsworth-hegység déli részén található, ami csipkés csúcsok láncolata, és amit először Lincoln Ellsworth amerikai pilóta fedezett fel az 1935-ös repülése során az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának (USGS) 2007-ben publikált kutatása szerint. A régió arról is ismert, hogy nagy számban találtak itt a földtörténeti óidő, a paleozoikum elejéről származó félmilliárd éves kambrium időszaki tengeri ízeltlábú maradványokat, trilobita fosszíliákat.

Elfeledett ősi civilizáció és az idegenek is terítékre kerültek már az Antarktisz-konteóban

A hegy oldalait valószínűleg több százmillió éves erózió faragta és simította piramisszerű formára. Pontosabban a sziklák fagyás-olvadásos eróziónak lehetnek kitéve, amikor a víz és a hó napközben kitölti a kis repedéseket, majd éjszaka megfagy – magyarázza a Nichols College környezettudomány-professzora. A víz kitágul a repedésekben ahogy megfagy, amitől a rések nagyobbak lesznek a keletkező nyomás hatására, és végül nagy szikladarabok válnak le a hegy oldaláról.

Úgy tűnik, hogy a piramis alakú hegy három oldala ugyanolyan ütemben erodálódott, míg a negyedik oldal – a keleti gerinc – ettől függetlenül alakult ki – mondta Mauri Pelto. A fagyásolvadás-erózió valószínűleg más piramis alakú hegyeket is kialakított, ilyen például a Matterhorn a svájci Alpokban, tette hozzá a szakember. Amikor 2016-ban először lepték el az internetet az antarktiszi piramis fotói, különféle összeesküvés-elméletek születtek a hegy mesterséges eredetéről.

Egyes konteó-teoretikusok egy elfeledett ősi civilizáció emlékének, mások pedig a múltban a Földet meglátogató idegenek keze munkájának vélik a piramis alakú hegyet.

De „ez csak egy hegy, amely piramisnak tűnik” – mondta korábban a Live Science-nek Eric Rignot, a Kaliforniai Egyetem földtudomány-professzora, és a NASA Jet Propulsion Laboratory vezető kutatója. „A piramisformák nem lehetetlenek – sok csúcs részben piramisnak tűnik, de csak egy-két ilyen arcuk van, nagyon ritkán négy” – magyarázza a NASA kutatója.

Elolvasom a cikket