Mindenekelőtt az onkológus számos olyan tényezőt azonosított, amelyek közvetlenül vagy közvetve befolyásolhatják a gyomorrák kialakulását. Ide tartozik az öröklődés, a Helicobacter pylori fertőzés, a helytelen táplálkozás, a rossz szokások és ezenkívül a gyomor-bélrendszer alapbetegségei.
Akhmaev felhívta a figyelmet a genetikai hajlamra. Tehát szerinte azoknál az embereknél is nagyobb a rák kialakulásának kockázata, akiknek a közvetlen hozzátartozóinak már volt gyomorrákja. Ezt a tényt nem szabad figyelmen kívül hagyni, még akkor sem, ha úgy tűnik, hogy az egészségével minden rendben van.
Az örökletes gyomorrák azért veszélyes, mert egy látszólag egészséges ember szervezetében olyan génmutációk léphetnek fel, amelyek rákos daganatok kialakulásának kiváltói. Az onkológusok számos, a gyomorrák különböző formáihoz kapcsolódó gént azonosított, elsősorban a CDH1, MLH1, MSH2, APC és HER2/NEU onkogéneket. Ezek akár 80 százalékkal növelik a rák kockázatát. Az APC onkogén esetében pedig a szakember hozzátette, hogy egy ilyen mutáció először több polip kialakulását okozza a gyomorban, amelyek idővel rákos daganattá fajulnak.
Nem kevésbé veszélyes az egészségre az onkológus szerint a Helicobacter pylori fertőzés, amelyet sokan méltatlanul figyelmen kívül hagynak. A gyomorban más mikroorganizmusokkal együtt élő Helicobacter pylori baktérium az, amely nemcsak a gyomornedv savas környezetében képes túlélni, hanem aktívan szaporodik is.
„A pylori nagy kolóniává nőve fokozatosan kiszorítja az egészséges mikroflórát, és feltételeket teremt a gyomorban a gyulladásos folyamatok megjelenéséhez. Ha a gyomornyálkahártya krónikus gyulladását nem kezelik, az számos súlyos problémával, elsősorban gyomorhurut és fekélyek kialakulásával jár. Mára már bebizonyosodott az összefüggés ezen háttérbetegségek és a rák között” – figyelmeztetett a szakember.
Akhmaev azt is tanácsolta azoknak, akik szeretik a fűszeres, sós vagy sült ételeket, hogy gondolják át napi étrendjüket. Az ilyen élelmiszerek sok káros anyagot tartalmaznak, beleértve a legveszélyesebbeket is – rákkeltő anyagokat, amelyek károsítják az egészséges nyálkahártyasejteket, hozzájárulva rosszindulatú degenerációjukhoz.
„Az erős dohányosok és az alkoholt fogyasztók is nagy veszélynek teszik ki az egészségüket. Végtére is az alkohol és a dohánymérgek jelentősen károsítják a gyomor falát, eróziót és fertőző és gyulladásos folyamatokat okozva” – figyelmeztetett az orvos.
A gyomorrák kialakulásának számos előfeltétele van, de a rák megelőzhető vagy korán felismerhető.
„Először is figyeljen az étrendjére és a szokásaira. Ezenkívül tanuljon meg hallgatni a testére, és a legkisebb jelekre (gyakori hasi fájdalom, reggeli hányás, gyomorégés stb.) ne próbálja magát gyógyszertári tablettákkal kezelni. Forduljon orvoshoz, minél előbb, annál jobb” – tette hozzá Akhmaev.
Emellett mindenkinek azt tanácsolta, hogy járjon el rendszeres megelőző vizsgálatokra. Elmondása szerint sok klinikán a betegek fájdalommentes diagnosztikai eljáráson esnek át alvás közben – gasztroszkópián, amely segít hatékonyan azonosítani bizonyos gyomorbetegségeket, például polipokat vagy fekélyeket – a rák előfutárait. Ezt az eljárást 40 évesen érdemes két-három évente egyszer elkezdeni, de a gyomor-bél traktus alapbetegsége esetén korábban is megtehető – nehogy lemaradjon az onkológiai folyamat kezdete.