Először is fontos tisztázni, hogy az, hogy meddig fertőzünk, nagyban függ attól, hogy milyen betegséget kaptunk el, rendelkezünk-e oltással, és alapvetően milyenek szervezetünk egyedi adottságai. Gyakori tévhit azonban, hogy amíg nincsenek tüneteink, nem fertőzünk.
Egy megfázás esetében például már nagy eséllyel bőven megfertőztünk mindenkit, mire az első tünetek felütik a fejüket. Ami azonban ennél is meglepőbb lehet, hogy az igazán aktív időszak, amikor képesek vagyunk átadni a betegséget, csupán 48 óra a tünetek megjelenése után. A legtöbb embernél azonban ennél tovább szokott tartani egy megfázás, már ami a tüneteket illeti, azonban ilyenkor, köhögés ide vagy oda, általában már nem fertőzünk.
Valamivel hosszabb lehet egy influenzamegbetegedés lefolyása, hiszen itt akár még a három-négy nap is fertőzhetünk, azonban itt is érdemes kiemelni, hogy az első két napban szórjuk szét leginkább a vírust. Az ezután következő napokban, habár még fertőzünk, az aktív vírusok száma már jócskán lecsökken.
Ez azonban nem jelenti, hogy már készen is állunk visszatérni a mindennapi teendőinkhez és a munkához. A szakemberek szerint habár a fertőzésveszély elmúltával csábító lehet, azonban nem kifizetődő azonnal visszatérni a mókuskerékbe. Ha nem pihenjük ki megfelelően a betegséget, hosszú távon akár komoly szövődményeket is kockáztathatunk.