MH/MTI
2025. január 14. kedd. 20:44
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így a családok egyre több pénzből tudjanak gazdálkodni. A tartósan alacsony infláció egyaránt kedvező a magyar családok és vállalkozások számára – hangsúlyozták a közleményben.
Több mint egy éve tart a reálbérek növekedése, míg a kiskereskedelmi forgalom bővüléséből és a hazai turizmus rekordteljesítményéből az látható, hogy a lakosság bizalma kezd visszatérni – írták.
Az előzetes kormányzati jelzésekkel és a piaci várakozásokkal összhangban az infláció mértéke a tavalyi év végén enyhe emelkedést mutatott, amely átmeneti és bázishatásokból ered – jegyezte meg az NGM.
Idézték a KSH adatait, amelyek szerint 2024 decemberében az infláció az előző évhez képest 4,6 százalékot, míg az előző hónaphoz mérten 0,5 százalékot ért el. 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal emelkedtek az árak az előző évhez képest. Tavaly az élelmiszerek ára 2,8 százalékkal emelkedett, míg a háztartási energiáért 4,6 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkekért 0,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
Közölték: 2025-ben a kormány a 2024-ben látott, 3,7 százalékos éves szintnél is alacsonyabb 3,2 százalékos szintre csökkenti az inflációt. A kormány a családok védelme, az infláció alacsony szinten tartása, valamint a tisztességes kiskereskedelmi verseny biztosítása érdekében változatlanul fenntartja az olyan hatékony és eredményes intézkedéseit, mint az online árfigyelő rendszer.
Az NGM arra is felhívta a figyelmet, hogy az infláció letörésének köszönhetően több mint egy éve folyamatosan nő a bérek vásárlóereje, melynek hatására láthatóan kezd visszaállni a lakosság bizalma: dinamikusan bővül a kiskereskedelmi forgalom és a hazai turizmus 2024-ben újabb rekord évet zárt. Annak érdekében, hogy a családok több pénzből tudjanak gazdálkodni és a gazdaság jobban teljesítsen, a kormány 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akciótervet fogadott el, amely 4000 milliárd forintnyi forrást juttat a családoknak és a vállalkozásoknak. Ebből 2632 milliárd forint a családok számára áll rendelkezésre, míg a Demján Sándor Program 1410 milliárd forinttal támogatja a hazai kkv-k méretugrását – emlékeztetett az NGM.