MH/MTI
2025. január 15. szerda. 11:06
Canberra azonnali felvilágosítást kért az orosz hatóságoktól Jenkins sorsáról – tette hozzá, kiemelve, hogy ha a férfinak bármilyen bántódása esett, „az ausztrál kormány a lehető legszigorúbban fog reagálni erre”.
Penny Wong ausztrál külügyminiszter az ABC rádiónak adott nyilatkozatában megjegyezte, hogy Canberrának évek óta „meglehetősen problematikus a viszonya Moszkvával”. Még vizsgálják a rendelkezésükre álló információkat, és ennek eredményétől függően válaszintézkedést hoznak.
Jenkins pedagógusként dolgozott Melbourne-ben. A jelentésekből nem derül ki, hogy mikor ment Ukrajnába harcolni, de tavaly esett orosz hadifogságba. Ekkor napvilágra került egy videófelvétel, amelyen orosz katonák faggatják az összekötözött kezű Jenkinst arról, hogy zsoldosként szolgált-e az ukrán erőknél, valamint az is látható, ahogy arcul ütik. Jenkins azt mondta, hogy segíteni akart az ukránoknak az orosz agresszió elleni védekezésben, de tagadta, hogy pénzt kapott volna a szolgálatáért.
Canberra december végén lépett kapcsolatba az orosz hatóságokkal Jenkins miatt. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő december 25-én azt mondta, hogy „utánanéznek az őrizetben lévő ausztrál állampolgárnak”, és azt állította, hogy Jenkins zsoldosként szolgált az ukrán erőknél. Emiatt a zsoldosokra vonatkozó jogszabályok szerint járnak el vele szemben – tette hozzá.
Ausztrália azon nem NATO-tag országok között van, amelyek a legjelentősebb támogatást nyújtják Ukrajnának a háborúban. Humanitárius segélyek mellett lőszert és hadfelszerelést is küldött Kijevnek. Ezzel párhuzamosan Canberra betiltotta a timföld és a bauxit oroszországi exportját, valamint büntetőintézkedéseket vezetett be körülbelül ezer orosz természetes, illetve jogi személy ellen.