Azoknál, akik covidban szenvedtek, nyolcszor nagyobb valószínűséggel alakulhat ki ez a krónikus betegség

Egy új tanulmány szerint úgy tűnik, hogy a Covid–19 összefüggésbe hozható a ME/CFS-esetek számának jelentős emelkedésével. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) által hosszú ideje vezetett covidkutatási kezdeményezés adatait felhasználva a tudósok kiszámították, hogy a ME/CFS előfordulása jelenleg 15-ször magasabb, mint a járvány előtti szint, és megállapították, hogy a covidelőzményekkel rendelkező embereknél csaknem nyolcszor nagyobb valószínűséggel alakul ki a krónikus állapot.

„Ez a kutatás hangsúlyozza, hogy az egészségügyi szolgáltatóknak sürgősen fel kell ismerniük a Covid–19 utáni ME/CFS-t” – mondta az első szerző, dr. Suzanne D. Vernon, a Bateman Horne Center kutatási igazgatója az IFLScience-nek küldött nyilatkozatában.

A ME/CFS egy összetett krónikus egészségügyi állapot, amely néha egy korábbi fertőzésre vezethető vissza. Még ha a kezdeti fertőzés enyhe is volt, és az illető teljesen felépült, a későbbiekben a tünetek legyengítő sorozata jelentkezhet.

Ha ez ismerősen hangzik a Covid–19 kapcsán, az azért van, mert sok párhuzam van az ME/CFS és a hosszú covid között. Míg néhány hosszú covidban szenvedő betegnél a vírus maga okozott szervi károsodást, vagy a kórházi kezelés hosszú távú hatásaival kell szembenézniük, addig vannak olyanok is, akik egy enyhe covidjárványból felépültek, csak hogy olyan tünetek alakuljanak ki náluk, mint az agyi köd, a fáradtság és a szédülés.

De míg a hosszú covid viszonylag új probléma, az ME/CFS és a vírus okozta betegség utáni megbetegedések fogalma már jó ideje ismert. Ennek ellenére sok beteg számol be arról, hogy nehezen fér hozzá a diagnózishoz és az ellátáshoz, és megbélyegzéssel, félreértésekkel és ellentmondásos tanácsokkal szembesül.

Ma már minden kétséget kizáróan ismert, hogy a ME/CFS biológiai betegség, amely több testi rendszert érint. Különböző súlyossági fokozatok léteznek, és az állapot jelentős hatással lehet a mindennapi tevékenységekre. Sok beteg számára kulcsfontosságú a megerőltetés utáni rossz közérzet, amikor a fizikai aktivitás után a tünetek, például a fáradtság, súlyosbodnak. A Centers for Disease Control and Prevention szerint a betegségben szenvedők körülbelül egynegyede ágyhoz van kötve betegségének egy bizonyos pontján.

A kutatócsoport azt vizsgálta, hogy a résztvevők közül hányan feleltek meg a ME/CFS diagnosztikai kritériumainak legalább hat hónappal a Covid–19 után.

A ME/CFS a fertőzött résztvevők 4,5 százalékánál fordult elő, szemben a nem fertőzött résztvevők mindössze 0,6 százalékával. A ME/CFS kritériumainak megfelelő személyek csaknem kilencven százalékát a legjellemzőbb tünetekkel küzdő, hosszú covidbetegek között is azonosították, amely rávilágít a két állapot közötti átjárhatóságra.

„Ezek az eredmények további bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a fertőzések, beleértve a SARS–CoV–2 által okozottakat is, ME/CFS-hez vezethetnek” – írja a National Institute of Neurological Disorders and Stroke a tanulmányról szóló közleményében.

Elolvasom a cikket