A stroke jövőbeli kockázatát megmutathatja a szemünk

A nemzetközi kutatócsoport szerint a mesterséges intelligenciával működtetett technikájuk segíthet a problémák korábbi felismerésében és életek megmentésében – mivel a stroke mintegy kilencven százaléka módosítható kockázati tényezőkre vezethető vissza, beleértve a vérnyomást és a helytelen táplálkozást.

„Az életkorral és nemmel kombinálva az újonnan azonosított retinaparaméterek hasonló előrejelző erővel rendelkeztek a stroke kockázatát illetően, mint a hagyományos, bevett kockázati tényezők” – írja a csapat a közzétett tanulmányában.

A munka korábbi kutatásokra épül, amelyek azt vizsgálták, hogy a szem és az agy hogyan kapcsolódik egymáshoz – és hogy a szem vérerei hogyan tükrözhetik az agyi erek jellemzőit. A stroke-ot az agy normál véráramlásának megszakadása vagy elzáródása okozza, amely megfosztja az agyat az oxigéntől és a tápanyagoktól.

A szemfenéki fényképezéssel – mikroszkópszerű kamerával – készített retinaképeket 45 161, egy szélesebb kutatási adatbázisba felvett személytől gyűjtötték össze. A résztvevők közül 749 személy szenvedett agyvérzést az adatbázis által lefedett időszakban, amely átlagosan 12,5 év volt.

Egy gépi tanulási mesterségesintelligencia-megközelítést használtak arra, hogy a stroke-ot elszenvedett önkénteseknél felismerjék a szem vérereinek egységes mintázatát – beleértve az erek sűrűségét és alakját. Összesen 29 olyan retinaérrendszeri jellemzőt találtak, amely összefüggésbe hozható a stroke kockázatával.

A mesterséges intelligencia által azonosított retinális paraméterek a kutatók szerint a stroke valószínűségének 9,8–19,5 százalékos növekedéséhez kapcsolódtak – és a kutatók képesek voltak összekapcsolni a szem vérereivel és a stroke kockázatával kapcsolatos korábbi kutatásokat.

„Ez a megállapítás összhangban volt a korábbi tanulmányokkal, amelyek összefüggést találtak a stroke kockázati tényezőivel, köztük az életkorral, a magas vérnyomással és az érelmeszesedéssel” – írják a kutatók.

„Eredményeink arra utalnak, hogy ez az összefüggés elsősorban az artériasűrűség paramétereinek köszönhető. Patológiailag ez a károsodott oxigén- és tápanyagellátásból eredhet.”

A stroke valószínűségének előrejelzése összetett dolog, mivel sok különböző tényező játszik bele, az étkezéstől kezdve az alvásig. Ezek közül nem mindegyik fog megjelenni a szemvizsgálatokban, de ezek mindenképpen segíthetnek a fokozott kockázat korai felismerésében.

Mint minden olyan megbízható diagnosztikai vizsgálat esetében, amely az egészségi állapotot értékeli, ha több ember képes korábban figyelmeztetést kapni, az több lehetőséget jelent arra, hogy tegyen valamit – és esetleg megakadályozza a súlyosabb állapot kialakulását.

Elolvasom a cikket