MH/MTI
2025. január 15. szerda. 19:55
A politikus arra a kérdésre, hogy más szükségletekre is szállítanak-e gázt úgy, mint eddig, azt felelte: annyit szállítanak, amennyi szükséges a Dnyeszter menti lakosság, valamint a terület ipari vállalatai hő- és villamosenergia-igényének fedezéséhez.
Krasnoselsky azt sem pontosította, hogy a humanitárius szükségleteket kielégítő gázellátás rendszere meddig lesz érvényben. „Nem, még nincsenek részletek. Az ellátás megkezdődik, ez tény, a továbbiakban majd meglátjuk a (kialakult) helyzettől függően”.
A politikus nem válaszolt a szavainak tisztázását tudakoló kérdésre sem, hogy a gázmennyiség elegendő lesz-e a Moldovába irányuló villamosenergia-export újraindításához, valamint arra sem, hogy ki fogja kifizetni a humanitárius gáz tranzitját. „Ami az útvonalat, a fizetést, a tranzitot illeti – ezek mind megtárgyalandó kérdések, korai lenne még válaszolni rájuk” – tette hozzá az elnök.
A Moldovába irányuló gázszállítások január eleje óta szünetelnek, miután Ukrajna leállította a tranzitot, a moldovai kormány pedig nem volt hajlandó rendezni a Gazprommal az elfogyasztott üzemanyagért fennálló tartozását, amelyet az orosz fél 709 millió dollárra becsül. A moldovai és a Dnyeszter Menti Terület hatóságai szükségállapotot rendeltek el, a helyzet rendezéséig takarékoskodnak az energiaforrásokkal.
Moldovának nincs gazdasági alternatívája az Oroszországi Föderációból érkező gázszállításokra, nem is rendelkezik tartalékokkal ebből az energiahordozóból, és minden fő útvonal az Ukrajnán keresztül történő szállítással van összekötve. A Moldovába irányuló orosz gázszállítás fenntartása politikai döntésektől függ.