Soha nem volt ilyen magas az üldözött keresztények száma a világon

MH/ MTI
2025. január 16. csütörtök. 8:55
Frissítve: 2025. január 16. 9:07

Minden hetedik keresztény diszkrimináció, visszaélés, fenyegetés, erőszak áldozata a hite miatt, és az arány még magasabb Afrikában, ahol minden ötödiket fenyeget az üldöztetés valamilyen formája.

A Hit, vér és üldözés. Kereszténynek lenni tragédia című cikkben az olasz püspöki kar napilapja a 2023 és 2024 októbere közötti adatokat elemezte szerdai cikkében. Egy év alatt háromszáznyolcvanmillió keresztény vált üldözés áldozatává, amely tizenöt millióval több, mint az azt megelőző évben. A harminc éve regisztrált számok között a tavalyi volt a legmagasabb adat.

Cristian Nani, az 1995 óta az üldözött keresztényeket támogató Open Doors olasz szervezet vezetője hangsúlyozta, hogy 4476 keresztény veszítette életét, 3775-öt raboltak el vagy ejtettek túszul, több mint 6600 keresztény templomot, kórházat, iskolát támadtak meg vagy zártak be. Több mint 28 ezer keresztény tulajdonú otthont, üzletet vagy vállalkozást raboltak ki vagy romboltak le. „Családok és közösségek váltak menekültté, a keresztény egyház segítségért kiáltó, menekülő egyház” – hangoztatta Nani.

A felmérés szerint a keresztények helyzete Észak-Koreában a legrosszabb, ahol a mai napig titokban kell megélniük hitüket, és ötven-hetvenezer közöttire becsülik a munkatáborba zárt keresztények számát. Szomália, Jemen, Líbia, Szudán, Eritrea és Nigéria folytatja a sort. Az utóbbiban a legmagasabb, 3100 az egy év alatt megölt keresztények száma. Nem jobb a helyzet Pakisztánban, Iránban, Afganisztánban és Nicaraguában sem.

Valamivel javult a keresztények helyzete Szaúd-Arábiában, ahol a nagyvárosokban már megtűrik a karácsonyi ünnepi díszeket.

Sokkal nehezebbé vált a keresztények élete a Közel-Keleten, ahol a háborúban többen életüket vesztették vagy elvándorlásra kényszerültek, Szíriában pedig folytatódott a keresztény templomok kifosztása.

Matteo Matzuzzi, az Il Foglio napilap főszerkesztője egy szerda esti rádióinterjúban emlékeztetett, hogy Ferenc pápa szerint még a keresztényüldözések első évszázadaiban sem volt olyan rossz a helyzet, mint most.

„A pápa gyakran hangoztatja, hogy a keresztényekkel szembeni üldözés nem feltétlenül jelent mártírhalált. Az egyházfő karácsonyi beszédében is kifejtette, hogy több európai országban fehérkesztyűs diszkrimináció zajlik. Példaként említhetjük Franciaországot, ahol nem engedélyezett a betlehem nyilvános helyen történő felállítása, és ahol az újjáépített Notre-Dame párizsi székesegyházat nem mise, hanem világi ünnepség nyitotta újra” – mondta Matzuzzi.

A honlapján olvasható ismertetés szerint az Open Doors több mint hatvan országban van jelen: bibliákat biztosít, egyházi vezetőket képez, gyakorlati támogatást és gyorssegélyt nyújt, valamint támogatja a hitük miatt üldöztetést és hátrányos megkülönböztetést elszenvedő keresztényeket. Már 25 országban munkálkodnak munkatársaik azon, hogy felhívják a figyelmet a globális üldöztetésre, és imára buzdítsanak, valamint támogatókat és önkénteseket toboroznak nemzetük keresztény hívei között.

Elolvasom a cikket