Evakuálták a NASA küldetésirányító központját

A tüzek az elmúlt napokban könyörtelenül pusztították az otthonokat és az infrastruktúrát, és egy ponton a NASA pasadenai Jet Propulsion Laboratoryját is fenyegették. Ez arra kényszerítette az űrügynökséget, hogy evakuálja az ikonikus laboratóriumot – így a Caltech által irányított Deep Space Network misszióirányító központja, vagyis a NASA kommunikációs központja a Marsra, a Jupiterre és más naprendszeri célpontokra irányuló küldetésekhez, 1963-as megnyitása óta először üresen maradt – közölték a NASA tisztviselői hétfőn (január 13-án) – írja a space.com.

„Szívünk és lelkünk a JPL, a Caltech, az UCLA és számos más intézet kollégáival van, akik valóban küzdenek” – mondta Nicola Fox, a NASA tudományos küldetésekért felelős társigazgatója az Amerikai Csillagászati Társaság 245. ülésén tartott NASA town hall rendezvényen. „Tudom, hogy sokunknak vannak olyan barátai, akik elvesztették a házukat, akik elvesztették az otthonukat.”

A zűrzavar közepette a Deep Space Network (DSN) csapatainak sikerült fenntartaniuk a kommunikációs vonalakat a NASA űrhajói, roverjei és szondái számára, amelyek folytatták a Naprendszer kijelölt szegleteinek felfedezését.

„Hihetetlen DSN-csapatunk mindent megtett annak érdekében, hogy egyetlen adat se vesszen el” – mondta Fox. „Nagyon érzelmes dolog volt, hiszen 60 év alatt először fordult elő, hogy senki sem volt ténylegesen a küldetésirányító irodában a JPL-ben, mert át kellett költözniük a vészhelyzeti központba.”

A NASA Deep Space Network, amely 2023-ban ünnepelte fennállásának 60. évfordulóját, három nagy rádióantennát használ a világ különböző pontjain, hogy az ügynökség űrmisszióival folyamatos adatáramlást, telemetriát és kommunikációt biztosítson. Ezek az antennák a kaliforniai Goldstone-ban, az ausztráliai Canberrában és a spanyolországi Madridban találhatók – ha valaha is figyelte, ahogy a NASA tudósai lélegzetvisszafojtva várják a marsjáró leszállás utáni első jelét, az a jel a Deep Space Networkön keresztül jutott el a Földre.

A múlt héten evakuálta a JPL-t, mivel erdőtüzek fenyegették a létesítményt, de úgy tűnik, hogy az űrközpont jó állapotban vészelte át a válságot. A tüzek a médiajelentések szerint legalább 16 ember halálát okozták, és több ezren maradtak otthon nélkül.

„A NASA JPL-t nem érintette a tűz, köszönhetően az elsősegélynyújtók bátor elkötelezettségének” – mondta Laurie Leshin, a JPL igazgatója az X közösségi oldalon január 10-én közzétett bejegyzésében. „A közösségünket azonban nagyon komolyan érintette a tűz: több mint 150 JPL-es vesztette el az otthonát, és még többen kényszerültek lakóhelyüket elhagyni.”

Marylandben Fox megdicsérte az Amerikai Csillagászati Társaságot, amiért visszatérítette a Los Angeles-i tüzek által érintett leendő résztvevőknek a regisztrációs díjakat. Hozzátette, hogy a NASA is lazított a határidőkön a tudósok számára, akik jelenleg is pályázatokat írnak az ügynökség finanszírozására.

„Vezetői csapatként dolgozunk valamin, hogy valóban segítsük a Kaliforniában küzdő kollégáinkat” – mondta Fox. „A vezetői csapat azon dolgozik, hogyan tudjuk a legjobban megszüntetni legalább a közelgő finanszírozási határidők miatti szorongást.”

Fox üdvözölte azokat is, akik Dél-Kaliforniában több személyes támogatást nyújtottak a Los Angeles-i tüzek miatt kitelepítetteknek.

„Szeretnék igazán köszönetet mondani azoknak az embereknek, akik megnyitották az otthonaikat, hogy ideiglenesen áramot és zuhanyzási lehetőséget biztosítsanak” – mondta Fox meghatódva. „Tudom, hogy ez egy jó dolog, amit az emberek felajánlottak, és egyszerűen elképesztő látni ezt a hihetetlen csapatot.”

Elolvasom a cikket