
Bár Ukrajna makacsul védi a várost, bekerítése vagy eleste erős helyzetbe hozhatja Oroszországot, hogy keleten több irányból is támadásokat indítson, és növelje a Kijevre nehezedő nyomást a háború kritikus pontján – számol be a Reuters.
Pokrovszkban az élet sivár. A területi kormányzó szerint a háború előtti 60 000 lakosból 7 000 maradt. Az utolsó postahivatal nemrégiben bezárt – a leveleket mostantól páncélozott teherautókon szállítják.
A város két oldalán az orosz csapatok tüzérségi és dróntüzérségi lőtávolságon belül vannak egy kulcsfontosságú autópályán, amely kelet-nyugati irányban halad végig Ukrajna teljes területén, és a legtöbb autó most a biztonság kedvéért kerülőutakon halad Pokrovszkba.
Az elmúlt napokban a moszkvai erők elérték a városba vezető fő vasútvonalat Kelet-Ukrajna legfontosabb logisztikai csomópontjából, Dnyipro városából.
„A helyzet általában nehéz, az ellenség folyamatosan gyalogosan támad” – mondta a pokrovszki fronton harcoló ukrán 59. rohamdandár parancsnokhelyettese. Biztonsági okokból kérte, hogy katonai hívójelén, a Phoenix-en nevezzék meg.
A tiszt szerint az ellenség sokkal nagyobb létszámú gyalogsággal rendelkezett, kis csoportokban támadott, és hajlandó volt rendkívül magas veszteségeket vállalni, valamint ügyesen kihasználta a tájat és időjárás okozta rossz látási viszonyokat, hogy elrejtőzzön a drónok elől.
„Éjjel-nappal előre haladnak” – mondta Phoenix a Reutersnek.
Pokrovszk közúti és vasúti összeköttetései miatt fontos ellátási központ az ukrán frontvonal nagy része számára, bár az elmúlt hónapokban az orosz tüzérség és a drónok fenyegetése korlátozta ezt a funkciót.
Michael Kofman, a washingtoni Carnegie Endowment for International Peace vezető munkatársa szerint, ha Pokrovszk tranzitútvonalai elesnek, akkor az orosz erők kiindulópontként használhatják arra, hogy északra vagy nyugatra nyomuljanak tovább.
„Ez előkészület az orosz erőknek egy lehetséges előrenyomulásra a dnyipropetrovszki régióban. A frontvonalak mögött tovább építik és javítják a vasútvonalakat. Ezután tudják hasztnálni a saját logisztikájukat, és ez lehetővé teszi számukra, hogy tovább nyomuljanak nyugat felé.”
Mivel Donald Trump amerikai elnök sürgeti a feleket, hogy békemegállapodásra jussanak, e régió megszállása megerősítheti Moszkvát a jövőbeli tárgyalásokon.
Viktor Trehubov ukrán katonai szóvivő szerint az oroszok nyugatról próbálják megkerülni és bekeríteni Pokrovszkot.
Elmondása szerint ez eltér a korábbi nagy városi területek elfoglalására irányuló megközelítésüktől, ahol a költséges frontális támadásokat és az utcai harcokat választották.
„Úgy tűnik, hogy talán először kezdték el kímélni az embereiket” – mondta.
A Reuters által megszólaltatott három elemző szerint a város elfoglalása esetén Oroszországnak két fő lehetősége van.
Az első az volt, hogy nyugat felé nyomul a dnyipropetrovszki terület ritkán lakott síkságai felé, amelyek enyhén megerősítettek, és kevés természetes vagy városi akadályt kínálnak Kijev számára a védekezéshez.
A második az volt, hogy északra nyomuljon, az ipari városok sűrűbb foltjaiba, amelyeken nehezebb lenne átjutni, de lehetővé tennék Moszkva számára, hogy nyomást gyakoroljon Kramatorszk és Szlovjanszk, a Donyeck keleti régió két legnagyobb, még ukrán ellenőrzés alatt álló városára.
Vasárnap Volodimir Zelenszkij elnök az egyik legmagasabb rangú ukrán tábornokot, a szárazföldi erők főnökét, Mihajlo Drapatijt bízta meg a stratégiai parancsnokság vezetésével, amely a frontvonal egy hatalmas darabját felügyeli, beleértve Pokrovszkot is.
„Ő egy nagy tiszteletnek örvendő parancsnok, és kinevezése javíthatja a vezetést, valamint az egységek közötti koordinációt a frontvonalon, ami az elmúlt évben kihívást jelentett Ukrajna számára” – mondta Rob Lee, az amerikai székhelyű Foreign Policy Research Institute vezető munkatársa.
Oroszország támadásait a pokrovszki fronton nagyrészt kis létszámú gyalogsági csoportok végzik, amelyek falvakat és fasorokat használnak – mondta Trehubov katonai szóvivő.
Phoenix, a dandárparancsnok-helyettes elmondta, hogy az oroszok nemrégiben új taktikát kezdtek alkalmazni: három-négy főnyi gyalogos osztagokat küldenek mélyen az ellenséges területre, hogy páncéltörő aknák segítségével csapdába csalják az ukrán katonákat és járműveket.
Hozzátette azonban, hogy összességében a támadások az elmúlt hónapban kissé kevésbé intenzívek lettek, és hogy Oroszország kevesebb tüzérséget vetett be, mint hat hónappal ezelőtt.
Pasi Paroinen, a finnországi székhelyű Black Bird Group elemzője szerint Ukrajna azért küzdött az orosz gyalogsági támadások visszaverésével, mert nem volt elegendő saját embere a frontvonalak átfogó fedezéséhez.
Kijevnek régóta fennálló toborzási és mozgósítási problémákkal kell szembenéznie, és tavaly egyre több katona dezertáltés szökött meg a megfogyatkozott, megfáradt haderőből.
„Az ukrán egységek egyszerűen kifogytak a gyalogságból” – mondta Paroinen.