December 13. óta több tucatnyi település partjait árasztja el a partra mosódott műanyag pellet.
A több mint 1000 zsáknyi pellet feltehetően december 8-án hullott le a dán Maersk vállalat által üzemeltetett Toconao hajóról a tengerbe.
Objektum doboz
A legsúlyosabban érintett terület a galíciai Noia kikötőváros környéke.
Az ügyészek vizsgálatot indítottak. félő, hogy a szennyezés hamarosan továbbterjedhet keletre, az északi partok mentén, Baszkföld felé.
A Maersk szóvivője nyilatkozatában elmondta, hogy a hajózási vállalat sajnálatát fejezte ki az incidens miatt, és kivizsgálja a történteket.
Az apró műanyaggolyók – amelyeket olyan hétköznapi termékek, mint például a műanyag palackok gyártásához használnak – kevesebb mint 5 milliméter szélesek, ami rendkívül megnehezíti összegyűjtésüket.
Az önkéntesek átfésülik a partokon a homokot és a vizet szitálják, hogy megtalálják a műanyaggolyókat.
A hatóságok szerint a PET műanyagból készült pellet nem mérgező. Mégis attól tartanak, hogy a szennyezés mértéke veszélyezteti az élővilágot, a környezetet és a térség halászati iparát. Az állatok gyakranösszetévesztik ezeket az apró szemcséket a táplálékkal.
A pelletet az állatok lenyelhetik, amely hozzájárul a tápláléklánc műanyagszennyezéséhez, amelyben az emberek is érintettek.
A PET nem bomlik le, és akár évszázadokig a környezetben maradnak.
Évente körülbelül 300 millió tonna pelletet gyártanak, amelyből a feltételezések szerint mintegy 230 000 tonna kerül az óceánokba – írja a BBC News.
A partmenti vizekben akár öt kilogramm műanyag is lehet. A vízbe hullott makroműanyag darabkák akár óriási távolságokat is megtehetnek, így a műanyagszennyezés mára nemzetközi problémává nőtte ki magát.