
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének kutatóját a washingtoni Trump–Zelenszkij-találkozó előtt kérdezték arról, mely kritikus nyersanyagok, ritkaföldfémek képezik az alku tárgyát.
„Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata (U.S. Geological Survey) szerint a világon 50 ásványt tartanak kritikusnak, köztük ritkaföldfémeket is. Az Európai Unió kritikus nyersanyagokról szóló rendeletében listázott 34 kritikus nyersanyag közül Ukrajnában 22 megtalálható, beleértve ipari és építőanyagokat, ferroötvözeteket, nemes- és színesfémeket, valamint bizonyos ritkaföldfémeket. Ukrajna jelentős ásványkincskészlettel rendelkezik, amelyek kulcsfontosságúak a modern iparágak, így a védelmi, csúcstechnológiai, repülőgépipari és zöldenergia-szektor számára” – válaszolta a szakértő.
Pató Viktória Lilla hangsúlyozta: a lantán, cérium és neodímium elsősorban az ország középső és nyugati régióiban található – ezek a szélturbinák, az elektromos járművek akkumulátorai és különféle elektronikai eszközök alapelemei. Ukrajna emellett jelentős titán- és lítiumkészletekkel is bír, míg a grafitkészletei az ország középső és nyugati területein találhatók, a ritkaföldfémek pedig Kelet-Ukrajnában csoportosulnak leginkább.
Ukrajnában állítólag mintegy 20 ezer ismert lelőhely található 117 ásványból, köztük több mint 20 kritikus fontosságú ásványból és ritkaföldfémből, a készletek értéke eléri a 11,5 ezermilliárd (billió) dollárt. Ami a lítiumot illeti, az EU egyik legnagyobb lítiumszállítójává válhat Ukrajna, ahol a fém iránti kereslet évente növekszik.
Az Ukrán Geológiai Szolgálat szerint Ukrajna készletei az európai lelőhelyek közel egyharmadát és a világ erőforrásainak hozzávetőlegesen három százalékát teszik ki négy lelőhelyen: ezek Polohivszke, Dobra, Sevcsenkivszke és Kruta Balka.