Az iskola a közösségépítés színtere is

MH/ MTI
2025. március 26. szerda. 20:28

Nyul Zoltán a 2023-ban újjáépített oktatási intézmény ünnepségén úgy fogalmazott: egy ilyen beruházásnál a funkcionalitás, a gazdaságosság és az esztétikum egyaránt fontos, és ezt a hármas egységet sikerült is megvalósítani a Jedlik gimnázium rekonstrukciójakor.

„Az értékmegőrzés, a múlt örökségének ápolása és az innovatív jövő kialakítása jellemezte ezt a beruházást” – mondta, kiemelve: az volt a cél, hogy olyat adjanak, amit innovatív, gazdaságos megoldásokkal hosszú távon, méltó módon fenn lehet tartani.

„Egy ilyen épület hosszú távon meghatározza a városképet, hozzátesz környezetünkhöz, és megadja azt a többletet, ami a városfejlesztés katalizátora lehet” – jelentette ki.

Nyul Zoltán hangsúlyozta: a nívódíj annak a múltbeli törekvésnek az elismerése, hogy építészeti örökséget teremtsenek, egyben fontos visszajelzés, mérföldkő és ösztönzés is mindazok számára, akik valamit csinálni akarnak a jövőben.

Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos – a gimnázium öregdiákja – felidézte, 2016-ban határozták el, hogy korszerűsítik az iskolát. Hozzátette, a „szépítgetésből” egy teljesen új, múltat, jelent és jövőt összekötő épületegyüttes született.

„A Jedlik mindig értéket mentett, védőburkot jelentett a diákok számára, az egész épület ezt testesíti meg” – fogalmazott.

Németh Szilárd szerint az újjáépített oktatási intézmény nagyszerű építészeti és művészeti alkotás, de nagyszerűségében a diákok, tanárok lelkisége, hozzáállása is benne van. Az iskolaépület nagyon szép, de végső soron az számít, hogy a tanárok, a diákok és a szülők közösen mit fognak ehhez hozzátenni – hangoztatta.

A közösség céljainak, terveinek megvalósításához jó lehetőséget biztosít ez a létesítmény – húzta alá a kormánybiztos.

Bese Benő, a gimnázium igazgatója azt mondta: a kivitelezési munkálatokért elnyert nívódíj az építőipar legrangosabb elismerése.

A felújítás során az iskola alapterülete több mint kétszeresére nőtt: tágas, modern tanulási környezetet létesítettek, természettudományi, informatikai, nyelvi szaktantermeket, könyvtárat, színháztermet, belső és külső sportlétesítményeket, valamint kápolnát is kialakítottak – ismertette. Hozzátette: a tágas, világos belső terekkel modern, impulzív környezetet hoztak létre, ami az élő növényeknek köszönhetően természetközeli is.

Az intézményvezető kiemelte: a rekonstrukció megerősítette az összetartozás érzését az iskola közösségében, boldogan vették birtokba a teljesen megújult létesítményt.

Wéber László, az Építőipari Mesterdíj Alapítvány elnöke azt mondta, hogy tavaly novemberben született döntés a díjról a legszélesebb szakmai körben. A Jedlik gimnázium felújítását végző LATEREX Építő Zrt.-nek egyhangúlag, ellenvélemény nélkül szavazták meg az elismerést.

Elolvasom a cikket