Áldozatok nyomaira bukkantak Artemisz szentélyénél

Szakértők egy csoportja az amarünthoszi Artemisz-szentélynél, egy templomkomplexum feltárásán dolgozva áldozati rítusok nyomaira bukkant – számol be a Heritage Daily alapján az ng.24.hu.

A kutatók a templom építésének történetéről is új ismereteket szereztek.

Amarünthosz a közép-görögországi Euboea szigetén található. A helyszínen az ókorban a vadászat istennőjének, Artemisznek emeltek szentélyt, amely idővel regionális vallási központtá vált. A lelőhelyen négy éve folynak ásatások, és az idei feltárások során egy templom további maradványait tárták fel, amely az archaikus korban, az időszámítás előtti 7. században épülhetett.

A kutatók szerint a templom apszis alaprajzú, és 34 méter hosszú, ez a görög rendszerben 100 lábnak felel meg. A régészek hamurétegek és kalcinált állati csontok mellett tűzhelyeket vagy oltárokat is felfedeztek, ahol állatokat áldoztak Artemisz tiszteletére. A hagyományos áldozatok során az állatot körmenetben vezették az oltárhoz, ahol levágták. A tetemet ezután felnyitották, majd a belső szerveket, a csontokat és más ehetetlen részeket elégették, hogy az istenségnek ajánlják őket.

Az ásatások során egyiptomi vonásokat mutató vázákból, fegyverekből, ékszerekből és egy finoman vésett elefántcsont fejből álló áldozati leletegyüttest is találtak. Az égetés nyomai arra utalnak, hogy a templomot az időszámítás előtti 6. században részben tűzvész pusztította el, de vályogtégla falakkal helyreállították, mielőtt a század végére teljesen lebontották egy új építmény érdekében.

A régészeti próbaárkokban egy, az időszámítás előtti 9. vagy 8. századra datálható épület is előkerült. Emellett bronz állatfigurákat és egy terrakotta bikafejet is felfedeztek a késő bronzkorból, ami arra utal, hogy a helyszínnek a történelem előtti időkre visszanyúló szertartási jelentősége volt.

Elolvasom a cikket