Rengeteg hal él a tengerekben és az óceánokban, a számuk pedig olyan hatalmas, hogy az egész állatvilágban ők teszik ki a második legnagyobb mennyiséget a földi élet alapvető eleméből, a szénből. Ezek a vízi élőlények fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémákban, így ha egy napon egyszer csak eltűnnének, hatalmas bajban lenne a Föld, olvasható a Pecaverzum.hu-n megjelent cikkben.
A halak ragadozóként és zsákmányként is fontos szerepet játszanak a földi ökoszisztémában, mivel az óceánokban és szárazföldön több ezer faj túlélését segítik elő – szemlézte a Science Alert cikkét a 24.hu.
A korallzátonyok ökoszisztémáiban a kis halakat a nagyobb társaik és más tengeri állatok táplálékforrásként használják. A kis példányok a tápláléklánc alján vannak, hogy energiával lássák el a nagyobb halakat és más élőlényeket.
A halaknak azonban a vízen túl is fontos szerepük van: rengeteg madár, emlős és hüllő eszik halat, amelyek alapvető fehérjeforrást jelentenek számukra.
Az állatokon túl a növények is profitálhatnak a halak jelenlétéből. A lazacok például, miután éveket töltöttek a tengereken, kisebb patakokon keresztül rengeteg tápanyagot szállítanak nemcsak az azokat felfaló ragadozóknak, de a patakok szélén található növények számára is.
Tanulmányok kimutatták, hogy egyes növények nitrogénjük hetven százalékát a folyóparton vagy annak közelében elpusztuló lazacokból nyerik.
Emellett persze az embereknek is fontos táplálékot jelentenek a halak: ezek az élőlények csaknem hárommilliárd ember számára jelentenek fontos fehérjeforrást.
A korallzátonyok ökoszisztémáiban a növényevő halak folyamatosan szabályozzák az algák növekedését is. A halak segítsége nélkül nagy lenne a baj, ugyanis az algák gyorsan növekednének, és megfojtanák a korallokat. Mindemellett egyes halfajok ürüléke táplálékot is jelent a korallok számára.
A vízi élőlények tehát rendkívül fontosak, halak nélkül ugyanis a Föld fokozatosan elveszítené homokos strandjait, a korallzátonyok ökoszisztémáit benőnék az algák, és rengeteg ember maradna élelem nélkül.