MH/MTI
2024. január 17. szerda. 22:03
A közlemény szerint Neva Tölle bátorsága és elszántsága elismeréseként azért érdemelte ki a díjat, mert életének nagy részét a nők családon belüli erőszakkal szembeni védelméért szentelte. Munkájával elősegítette, hogy az áldozatok segítséget kaphassanak, sokat tett a közvélemény formálásért, és aktívan segítette elő jogszabályok előkészítését és a családon belüli erőszak megelőzését és leküzdését célzó politikák kialakítását.
Az effajta erőfeszítés és odaadás felbecsülhetetlen értékű, a díjazott ugyanis sokféle fenyegetést, megfélemlítést és akadályt tapasztalt munkája során. Bátorsága és elszántsága segített a rászorulóknak, segített megváltoztatni a közvéleményt, és jobb, igazságosabb törvények meghozatalához járult hozzá – hangsúlyozta Marija Pejcinovic Buric, az Európa Tanács főtitkára a strasbourgi díjátadón az Európa Tanács közleménye szerint.
Neva Tölle a díj átvételekor azt mondta, az elismerés a családon belüli erőszakot elszenvedő nőknek is szól. A díj nemcsak a múltbeli erőfeszítések elismerése, hanem a jövő iránti elkötelezettség ösztönzője is. „Továbbra is harcolni fogok a nők emberi jogaiért, előmozdítom az igazságszolgáltatást és a biztonságot. Olyan társadalom előmozdításán dolgozom, amelyben a nők elleni erőszaknak nincs helye” – fogalmazott a díjazott.
A svéd kormány és a magyar Országgyűlés kezdeményezésére az Európa Tanács 2014-ben adta át először a Raoul Wallenberg-díjat. A tízezer euró értékű elismerést a svéd külügyminisztérium és a magyar Országgyűlés finanszírozza. A díjat kétévente ítélik oda rendkívüli humanitárius teljesítményért.
A korábbi díjazottak Elmas Arus roma származású török filmrendező (2014), a görögországi Leszbosz szigetén menekülteket segítő Agkalia egyesület (2016), a budapesti székhelyű Európai Roma Jogok Központja (ERRC) nemzetközi romajogi szervezet (2018), Amáni Ballur szíriai gyermekorvos (2020) és Vincent Raj Arokiasamy, az Evidence nevű indiai szervezet alapítója (2022).